Zdravie potrebuje odstup od politiky

Martin Vlachynský sa pre Hospodárske noviny vyjadril k zdravotníctvu. 14. 02. 2020.

Zdravie potrebuje odstup od politiky

Systém, ktorý ročne zhltne 5,5 miliardy eur a napriek tomu prevláda všeobecná nespokojnosť s jeho kvalitou. Stavovské organizácie neraz bijú na poplach a argumentujú, že iné krajiny dávajú viac. Slovenské zdravotníctvo má veľa rezerv. Odborníci menujú nedostatok lekárov, zle zaplatené sestry, priveľa zbytočných úmrtí či chýbajúcu reformu. Problém podľa analytika INESS Martina Vlachynského je, že ak sa aj objaví ambícia prospešnej zmeny, zastaví ju politika. Narážal tu na nedávny zámer vtedajšej ministerky Andrey Kalavskej presadiť stratifikáciu nemocníc. Ministerka neuspela a abdikovala. Nová vláda tak opäť dostane možnosť prísť s víziou jasnej perspektívy slovenského zdravotníctva. HN sa pozreli na niekoľko bodov, ktoré si podľa odborníkov vyžadujú pozornosť.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards