Vojna ešte zamáva s našimi peniazmi: Rozpočet vyzerá, akoby si vláda inváziu u susedov nevšimla

Denník Nový Čas uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k vývoju slovenskej ekonomiky v nasledujúcich mesiacoch. 

Vojna ešte zamáva s našimi peniazmi: Rozpočet vyzerá, akoby si vláda inváziu u susedov nevšimla

Radovan Ďurana, INESS: 

„V rozpočte to vyzerá tak, že vláda si vojnu v susednom štáte nevšimla, a to tak na strane výdavkov (podpory Ukrajiny), ako aj na strane deficitu (stabilizácia rozpočtu). Čo sa týka energií, situácia je už trochu zložitejšia. Z údajov SPP distribúcia vyplýva, že domácnostiam klesla spotreba o 12 %, čomu pomohla aj slabšia zima. Ale výrazne vyšší prepad bol v spotrebe veľkoodberateľov - o 23 %. Nielen rast cien energií, ale aj štátna politika tlačenia peňazí spôsobili, že inflačná daň pripravila všetkých o 15 % hodnoty úspor. Rodinám, v ktorých mzdy nevzrástli dostatočne, klesla životná úroveň."

Celý článok zo dňa 24.2.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards