Uber prehral a má začať zamestnávať

Uber v Londýne bude musieť zmeniť svoj biznis model. Svojim vodičom bude musieť podľa súdu vyplácať minimálnu mzdu a poskytovať dovolenku.

Uber prehral a má začať zamestnávať

Uber v Londýne neuspel s odvolaním voči rozsudku súdu z minulého roka a mal by začať zamestnávať svojich 40 tis. vodičov.

Inými slovami, platiť im aspoň minimálnu mzdu, poskytovať platenú dovolenku, nemocenské a ďalšie sociálne benefity pre zamestnancov. Na túto problematiku sa dá nazerať z viacerých uhlov.

 

 

A čo váš zamestnávateľ

Ako prvé by bolo zaujímavé zistiť, ako by sa zatváril váš zamestnávateľ, keby ste mu povedali, že budúci týždeň prídete do práce, keď sa vám bude chcieť a robiť budete, kde a koľko sa vám zachce.

Asi by nebol nadšený. Toto sa však stalo Uberu, len v opačnom garde. Odrazu má zamestnávať ľudí, ktorým nehovorí, kedy majú ísť do práce, ani kde a koľko majú robiť.

Aj keď Uber žalujú jeho dvaja vodiči, tribunál nerozhoduje len o nich dvoch.

Rozhoduje sa potenciálne aj o zvyšných 40 tis. vodičoch, ktorí Uber nežalovali, ktorým možno súčasné nastavenie vyhovuje (ako dokazujú aj mnohé výskumy), ktorí dobrovoľne začali jazdiť pre Uber za týchto podmienok a ktorým, ak sa nepáčia podmienky, môžu prejsť ku konkurencii, alebo začať robiť niečo úplne iné.

A hlavne, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou stratia možnosť občasne si privyrobiť, ak sa toto rozhodnutie stane záväzným (a to aj pre iné firmy v Londýne).

Minimálna mzda

Uber totižto určite nebude schopný fungovať tak ako doteraz. Ak bude mať platiť minimálnu mzdu a rôzne sociálne benefity vrátane platenej dovolenky, bude musieť začať stanovovať minimálny počet odpracovaných hodín, výkonové normy a začať určovať kedy, kde a koľko bude kto pracovať.

To by bol jediný spôsob, ako by platforma zabezpečila svoje fungovanie so zamestnanými vodičmi. S týmito manažérskymi funkciami sú však spojené organizačné náklady, ktorých odstránenie je práve pridanou hodnotou zdieľanej ekonomiky.

Takéto zaškatuľkovanie vodičov ako zamestnancov by tak úplne zmenilo biznis model platformy a stratili by sme výhody samo-koordinácie pracujúcich pomocou aplikácií a internetu.

Navyše, platforma by musela zabezpečiť, že jej vodiči budú pracovať exkluzívne pre ňu. Zanikla by tak jedna z najdôležitejších výhod zdieľanej ekonomiky, a to intenzívna konkurencia o pracujúcich.

Vhodná konkurencia

Dnes môže mať jeden človek nainštalované množstvo platforiem a vyberať si, pre koho pôjde kedy robiť, podľa momentálnej výhodnosti. To zabezpečuje, že platformy musia súperiť o pracujúcich a dnes tak aj robia vo forme rôznych bonusov a benefitov.

Tie sú však limitované, keďže platformy sa boja, že keby poskytli nejaké ďalšie benefity pre svojich vodičov, zvýšila by sa hrozba, že budú súdmi preklasifikovaní na zamestnancov.

Napríklad, keď nová platforma v oblasti prepravy Taxify vstupovala na slovenský trh, ponúkla pre vodičov vyššie odmeny (berie si nižší poplatok ako jej konkurenti) a rôzne finančné bonusy za čas strávený online.

Konkurencia o pracujúcich tak robí zo Zákonníka práce zastaraný spôsob zabezpečenia ochrany a benefitov pre zamestnancov.

Zákonník má možno zmysel, keď v jednej oblasti existuje len jeden veľký zamestnávateľ a je nákladne pre pracujúcich sa presunúť ku konkurencii do iného regiónu. Dnes však v rámci zdieľanej ekonomiky je otázka presunu ku konkurencii otázkou pár kliknutí a dokonca môžete byť súčasne zaregistrovaný u viacerých „zamestnávateľov“ súčasne.

Najlepšia sociálna ochrana pracujúcich nie je hrubý Zákonník práce, ale veľa možností pri výbere zamestnania. A to je to, čo prináša zdieľaná ekonomika.

Obed zadarmo

Tento návrh je taktiež smutným pripomenutím toho, koľko ľudí stále ešte verí na obed zdarma. Predstavujú si, že dnes zákonom prikážeme zvýšiť mzdy a zavedieme sociálne benefity pre pracujúcich a svet bude zajtra taký istý ako včera, len pracujúci sa budú mať lepšie.

Nebudú. Stane sa kombinácia vecí: týmto vodičom poklesnú čisté príjmy (kvôli dodatočným odvodom) a vzrastú ceny pre zákazníkov, čo zníži dopyt službách a výsledkom bude nižší počet vodičov. Obed zdarma neexistuje.

Možno niekto verí v to, že tieto dodatočné náklady sa prenesú na Uber, ten však už dnes dotuje nízke ceny pre zákazníkov a vysoké zárobky pre vodičov. To je jeden z dôvodov, prečo je v strate. Na tejto strane je ťažko niečo ubrať.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards