Tlačová správa: Index pružnosti zamestnávania 2020
Plánujú strany vo volebných programoch zvýšiť pružnosť zamestnávania?
V rebríčku 41 krajín EÚ a OECD sa Slovensko umiestnilo na 35 mieste v Indexe pružnosti zamestnávania. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles o 3 miesta.
Tento index je zostavovaný na základe údajov Svetovej Banky, porovnáva legislatívu krajín v oblasti vzniku pracovného miesta, jeho priebehu a ukončenia.

Slovensko pokleslo v rebríčku kvôli ďalšiemu zvyšovaniu príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, ku ktorému došlo v máji minulého roka.
Nízke postavenie v rebríčku je odrazom nepružného zákonníka práce. Ten prísne reguluje takmer všetky parametre pracovného pomeru, a tak ponecháva minimum priestoru pre zamestnanca a zamestnávateľa, aby sa dohodli na vzájomne výhodnejších podmienkach.
Prísna regulácia je zároveň prekážkou pre rýchle prispôsobenie sa zmenám na trhu práce, ktoré sú dôsledkom buď technologických zmien alebo ekonomického spomalenia – krízy.
Súčasný globálny ekonomický rast si politici celého zoskupenia OECD nesprávne vysvetľujú tak, že bude vytrvalý a ku krízam už nedôjde. K reformám nedochádza nielen na Slovensku, pritom rozdiel medzi vrcholom a spodkom rebríčka je zásadný.
Voľby 2020
Programy kandidujúcich politických strán nenaznačujú, že by mohlo dôjsť k zlepšeniu postavenia v rebríčku. Ak sa niektoré strany venujú trhu práce, zameriavajú sa skôr na zníženie súvisiacej administratívy, či zmeny v daňovom zaťažení. Ide prevažne o zmeny, ktoré nikoho nebudú „bolieť“ a nevyžadujú zložité vyjednávanie, najmä s odborármi. Vyššiu pružnosť zákonníka práce strany väčšinou chápu jednostranne, ako povinnosť (možnosť) zamestnávateľa ponúknuť flexibilnejšie podmienky zamestnancovi.
Publikáciu si môžete v slovenčine stiahnuť ako PDF súbor na tomto linku: Index pružnosti zamestnávania 2020
|
Štúdia v anglickom jazyku v ktorej je podrobný popis metodológie a porovnanie jednotlivých krajín, je dostupná tu: http://bit.ly/2PCoNv5
Autor:
Radovan Ďurana