Daň zo slnka

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) štát podporuje formou povinného výkupu ich produkcie elektriny za ceny, ktoré určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Povinný výkup realizujú regionálne distribučné spoločnosti, ktoré ďalej elektrinu dodávajú konečným spotrebiteľom. Vďaka regulovaným cenám distribučným spoločnostiam v praxi vznikajú straty, keďže tržby súvisiace s obnoviteľnými zdrojmi nestačia na platby za povinný výkup elektrickej energie od „zelených“ elektrární.

Daň zo slnka

ÚRSO preto v auguste zvýšil cenu elektriny. Konkrétne zložku za prevádzkovanie systému, ktorou spotrebitelia dotujú OZE - najmä prevádzkovateľov solárnych elektrární. Tarifa za prevádzkovanie systému sa zvýšila z 19,82 eur na 21,82 eur za megawatthodinu (MWh). Bežná domácnosť tak za elektrinu ročne zaplatí o niekoľko eur viac. Štandardná rodina v panelovom dobe spotrebúva ročne približne 3 MWh ročne, spotreba je však výrazne vyššia, ak sa pomocou elektrickej energie aj kúri. V takom prípade dodatočné výdavky môžu dosahovať niekoľko desiatok eur ročne.

Za zvýšenie má byť podľa ÚRSO zodpovedné slnko a počasie, ktoré sa postarali o vyšší počet slnečných dní. S tým však nesúhlasí Slovenský hydrometeorologický ústav, podľa ktorého trval slnečný svit počas prvých ôsmich mesiacov tohto roku na Slovensku kratšie ako počas rovnakého obdobia minulého roka. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu na základe dát svojich členov dodáva, že výroba elektrickej energie zo slnka medziročne poklesla.

Tak či onak, kľúčovým faktorom pri určovaní tarify za prevádzkovanie systému je environmentálna politika EÚ, ktorá spotrebiteľov nepriamo núti nakupovať drahšiu elektrinu z OZE. Keďže tarifu určuje ÚRSO, je jej výška predmetom lobingu aj politického boja. Na konci dňa tak majú hlbšie do vrecka slovenské firmy aj domácnosti.

Zaujímavosťou je, že dlhodobo klesá cena kľúčovej zložky – samotnej elektrickej energie. Benefity tohto poklesu sú však spotrebiteľom obmedzované práve zvyšovaním ostatných zložiek ceny, medzi ktoré patrí aj podpora obnoviteľných zdrojov. Na Slovensku cenu elektriny navyšuje aj sociálna politika vlády, keďže jednu zo zložiek tvorí aj dotácia pre uhoľné bane.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards