Surovinový hrnček var

Ukrajinská kríza do médií po krátkom čase vrátila tému surovín a ich vyčerpateľnosti. Autori analýz väčšinou postupujú podľa metodickej schémy, ktorú v 19. storočí zaviedol už Stanley Jevons svojim dielom The Coal Question. Teda pozrieť sa na súčasné zásoby surovín a ich spotrebu, ktorej sa prisúdi určitá dynamika (väčšinou rast). Nie prekvapujúco potom príde záver, že suroviny ako ropa či plyn sa minú v priebehu najbližších desaťročí, ak nie rokov.

Surovinový hrnček var

Namiesto sporenia sa s jednotlivými číslami zopár citátov.

1) 1885, U.S. Geological Survey: "Žiadna alebo minimálna šanca existencie ropy v Kalifornii."
2) 1891, U.S. Geological Survey: Tá istá predpoveď pre Kansas a Texas
3) 1914, U.S. Bureau of Mines: Celková budúca produkcia maximálne 5.7 miliardy barelov, zásoby na maximálne 10 rokov spotreby
4) 1939, Department of the Interior: Zásoby ropy v USA sa vyťažia do 13 rokov.
5) 1951, Department of the Interior: Zásoby ropy budú vyčerpané o 13 rokov.

Dnes, viac sto rokov po týchto predpovediach, sto rokoch ktoré znamenali obrovský rast spotreby ropy na celom svete, USA ťažia 13-krát viac ropy ako v roku 1900 a už budúci rok by mali predbehnúť Saudskú Arábiu a stať sa najväčším producentom ropy na svete.

Na obrázku nižšie vidíte tabuľku vytvorenú na základe predikcií Global 2000. Bola to správa vypracovaná skupinou vedcov pre amerického prezidenta Jimmyho Cartera v roku 1977. Pohľad do tabuľky vám napovie, ako mal podľa nich vyzerať svet v roku 2000. Dnes mali byť minuté kovy ako zinok, olovo, meď, ale napríklad aj suroviny ako síra.

Dnes nielen že žiadna z týchto surovín nechýba, ale ich ceny klesali až do nafúknutia ekonomickej bubliny na začiatkom nového tisícročia. Pozrime sa na inú tabuľku.

Sú v nej odhady rastu zásob rôznych komodít medzi rokmi 1950-1990 vytvorené pre americký Banský úrad. S výnimkou cínu zásoby surovín narástli, vo väčšine prípadov v násobkoch pôvodného stavu. Ako je niečotaké možné? Odpovieme treťou a zároveň poslednou tabuľkou (z Nordhaus: Resources as a constraint on growth).

V nej vidíme tri rôzne vyjadrenia zásob vybraných surovín (jednotkou sú ostávajúce roky spotreby). V prvom je klasický spôsob, teda známe zásoby, ktoré je efektívne vyťažiť. V druhom stĺpci sú všetky vyťažiteľné zásoby – aj také, ktoré sa ekonomicky ťažiť neoplatí (náklad na vyťaženie je vyšší ako výnos zo získanej suroviny). V treťom je obsah jednotlivých prvkov v planéte Zem.

Pointou je, že s technologickým pokrokom sa zásoby postupne presúvajú do stĺpcov vľavo. Objav technológie najskôr umožní suroviny teoreticky vyťažiť a jej postupné zlepšovanie z toho spraví ekonomicky zmysluplnú aktivitu. Preto sú dnes naše zásoby ropy mnoho krát väčšie, ako boli zásoby za čias našich dedov, hoci žijeme na tej istej planéte.

Ťažba ropy je vynikajúcim príkladom evolúcie technológie ťažby.. Z jednoduchých plytkých studní sa postupne stali čoraz hlbšie, naučili sme sa ťažiť z morského dna, či frakovať. Možnosť syntetizácie umelej ropy z rôznych plynov či iných zlúčenín uhlíka, alebo nádejné pokusy produkcie ropy geneticky upravenými baktériami, či riasami otvárajú ďalšie pole možností napredovať.

Tá istá ropa v tom istom ložisku pred 500 rokmi nepredstavovala zásoby, dnes už áno. Zásoby surovín nie sú v čase a priestore pevne dané, pretože až ľudská činnosť premieňa neutrálne objekty na suroviny. A priestor na rozvoj ľudskej produktivity je (aspoň teoreticky) neobmedzený.
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards