Má slovenská vláda chuť posielať ruský plyn späť na Ukrajinu?

Aj áno, aj nie. Existujú dobré dôvody nerozhádať si Gazprom a tu je jeden z nich. Tabuľka zo záverečnej správy EUSTREAM 2012 hovorí jasne:

Má slovenská vláda chuť posielať ruský plyn späť na Ukrajinu?

Zisk nevzrástol vďaka rastu tržieb, ale masívnemu poklesu nákladov. Ako je to možné? V praxi sa to volá SHIP or PAY. Zmluvný vzťah, podľa ktorého Gazprom platí bez ohľadu na to, či plyn púšťa alebo nie.  Ak púšťa málo plynu, musí platiť tak či tak. A ako sa vyvíjal objem prepraveného plynu?

Gazprom posiela o 20% menej plynu, ale tržby klesajú len minimálne (-2%). Nič nenasvedčuje tomu, že by objem prepraveného plynu mal za rok 2013 vzrásť. Pre akcionárov aj slovenskú vládu sú to výhodné podmienky. 100 mil. eur zisku naviac znamená 22 mil. dane z príjmu a 39 mil. na dividendách do štátneho rozpočtu. „Pozdrav od Gazpromu“.

Na záver jedna špekulácia

Zriadenie reverzného toku plynu má stáť 20 mil. eur. Gazprom už zvýšil ceny plynu pre Ukrajinu, a cena je podľa všetkého vyššia, ako v Európe. Pre ilustráciu, ak by Ukrajinci mohli cez Slovensko doviezť plyn lacnejšie o 20 dolárov za 1000 m3, pri predpokladanom reverznom toku 5 mld. m3 by to znamenalo pre Ukrajinu potenciálnu úsporu 100 mil. dolárov. Ročne. Možnože je ukrajinská tranzitná spoločnosť nespoľahlivý partner, ale túto investíciu by mali splatenú v marci prvého roka reverzného toku. Prečo si tú 20 mil. investíciu nechcú (alebo nemôžu) zaplatiť sami?
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards