Seminár pre novinárov

INESS zorganizoval 5.3.2014 seminár pre novinárov s cieľom objasniť parametre a význam nášho alternatívneho návrhu k zneniu anuitnej novely.

Seminár pre novinárov
Cieľom tohto návrhu je umožniť prístup sporiteľov k úsporám bez toho, aby sporitelia potenciálne predstavovali záťaž pre verejné financie.
 
Detaily tohto návrhu sú popísané na tejto adrese. Seminára sa zúčastnili zástupcovia printových, ako aj televíznych médií (TV JOJ, RTVS).
 
Aktivity INESS v oblasti dôchodkového sporenia už priniesli aj drobné úspechy, ktoré sa dostali do vládou schváleného návrhu zákona. Podľa pôvodného návrhu si tie 2-3% sporiteľov, ktorí by si mohli vybrať úspory programovým výberom, mohli úspory vybrať len v malých sumách počas viacerých rokov. Aj na základe našej požiadavky, ktorá bola súčasťou hromadnej pripomienky, sa podarilo toto obmedzenie zrušiť a jednorazový výber v návrhu zákona ponechať.
 
Ministerstvo tiež akceptovalo náš návrh, podľa ktorého si sporitelia budú môcť vyberať zhodnotenie úspor, tzv. perpetuitu. Tento nový „produkt“  znamená:
 
Sporiteľ, ktorý dosiahol dôchodkový vek, sa raz ročne dostane k výnosom zo svojich úspor. Ak má sporiteľ našetrených 10 000 eur, môže pri 3% zhodnotení dostať na konci roka 300 eur.
 
K výnosom zo svojich úspor sa tak dostane bez toho, aby ich predal životnej poisťovní výmenou za doživotný dôchodok – čím jeho úspory budú stále predmetom dedenia. 
 
Bude to praktická voľba pre tých, ktorým bude postačovať dôchodok z prvého piliera počas roka, ale chceli by dostať niečo ako „vianočnú“ dávku, pričom si chcú zachovať prístup k úsporám (kto si kúpi doživotný dôchodok už s úsporami nebude môcť nijako nakladať). 
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards