Každý Slovák dlhuje už takmer 8-tisíc eur! Takto sa zvýšil verejný dlh za 18 rokov (Plus jeden deň)

Každý občan priemerne zaplatí 3697 eur na daniach.To znamená, že ak by sme sa chceli zbaviť dlhu, viac ako dva roky by štát nemohol vyplatiť ani jedno euro na dôchodky, platy učiteľov, na nič, povedal pre Plus jeden deň dňa 13.12.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Každý Slovák dlhuje už takmer 8-tisíc eur! Takto sa zvýšil verejný dlh za 18 rokov (Plus jeden deň)

Slovensko nedokáže riešiť neustále narastajúci dlh verejnej správy. Za posledné dva roky prekonával rekordy a dostal sa na hodnoty, kedy podľa zákona bolo nutné zatiahnuť dlhovú brzdu. Analytici očakávajú, že tento rok sa priblíži až k 57 percentám.

Rozpočet na budúci, ktorý vo štvrtok poslanci schválili, počíta vďaka efektívnejšiemu výberu daní s mierne nižším deficitom, ako pôvodne ministerstvo financií naplánovalo.

Viac peňazí z výberu najmä DPH však poslanci nevyužijú na šetrenie, ale navýšili aj plánované výdavky, ktoré stúpnu na 17,392 miliardy eur.

Podľa ekonomických analytikov tak dlh verejnej správy opäť narastie. Podľa prepočtov inštitútu Iness vzrastie v prepočte na každého obyvateľa zo 7 320 eur na 7 953 eur. Niektorí Slováci toľko nezarobia ani za celý rok.
Slovensko od svojho vzniku žije na dlh

„Štát ročne vyberie 20 miliárd eur na daniach a odvodoch. Každý občan priemerne zaplatí 3697 eur na daniach.To znamená, že ak by sme sa chceli zbaviť dlhu, viac ako dva roky by štát nemohol vyplatiť ani jedno euro na dôchodky, platy učiteľov, na nič,“ vypočítava Ďurana.

"Je zrejmé, že štát nie je schopný tento dlh vôbec splácať," dodáva.

Od vzniku samostatného Slovenska sme nezažili rok, keď by štát míňal menej, ako získal na daniach a odvodoch od ľudí. Po období reforiem, keď začal dlh postupne klesať, prišiel v roku 2009 zlom, po ktorom opäť začal dlh narastať.

V posledných dvoch rokoch dokonca do takej miery, že vlani prekročil hranicu 50 percent a musela sa aktivovať protidlhová brzda. Minister financií Peter Kažimír musel vysvetľovať, čo to spôsobilo a ako prudký rast dlhu pribrzdiť.

Verejný dlh výrazne stúpol za posledné dva roky, pričom aj na rok 2013 ekonómovia odhadujú, že sa priblíži k 57 percentám.

Plus jeden deň, 13.12.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards