Dlhy nemocníc naďalej rastú

Mnohé nemocnice neplatia za svojich zamestnancov sociálne odvody. Využívajú „implicitnú“ garanciu štátu, že im to prejde.

Dlhy nemocníc naďalej rastú

Sociálnej poisťovni to chýbať nebude, lebo zo štátneho rozpočtu dostane vždy dosť vysoký doplatok, aby mohla vyplácať dôchodky. Bežní podnikatelia si to nemôžu dovoliť. A tak nečudo, že dlh utešene rastie. Vláda dostáva pravidelne informáciu o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam. Ako ale vidíme v iných oblastiach, dostatok informácií neznamená automaticky zlepšenie stavu.

Celková dlžná suma presiahla k 31. augustu 70 miliónov eur. V priebehu 3 mesiacov sa tak jedná o 6 miliónový nárast dlhu. Pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti MZ SR dosiahli výšku 43,4 mil. eur a voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam 27,3 mil. eur. Vývoj pohľadávok v čase vyzerá nasledovne:
 

Druhá Ficova vláda vládne od apríla 2012. Väčšina existujúceho dlhu tak vznikla už pod jej dohľadom. Iróniou je, že vláda v budúcoročnom rozpočte nepredpokladá rast dlhu nemocníc, čo je každoročným pravidlom. Rovnako tak neráta s oddlžovaním zdravotníctva, ku ktorému musela v minulosti pristúpiť Dzurindova, Ficova, aj Radičovej vláda. Keďže celkový dlh v zdravotníctve sa šplhá k 300 miliónom eur, bude musieť na oddlženie nájsť zdroje (s cieľom zabrániť úplnému kolapsu) pravdepodobne aj druhá Ficova vláda. Oddlžovanie zdravotníctva stálo daňových poplatníkov za posledných 10 rokov vyše 1 mld. eur. Aj to je jedna z položiek za „bezplatné“ zdravotníctvo.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards