Drahý špás

Vláda nedávno vzala na vedomie materiál, v ktorom sa oboznámila s vývojom pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam. Inými slovami, pozrela sa, koľko nemocnice dlžia na nezaplatených sociálnych odvodoch. V mnohých zdravotníckych zariadeniach je totiž dobrým zvykom neplatiť poistenie za svojich zamestnancov. Sociálna poisťovňa eviduje 23 nemocníc, ktoré dlžia na poistnom viac ako 100-tisíc eur.

Drahý špás

So zdravím sa neobchoduje, zdravie sa vyčísliť nedá. Pravda. Cena zdravotnej starostlivosti a dlh nemocníc voči Sociálnej poisťovni sa však naproti tomu dá vyčísliť do posledného centu. Podľa vládneho materiálu dosiahli pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a transformovaným zdravotníckym zariadeniam k 31. máju 2013 sumu 64,6 milióna eur.

Zadlžujú niektorí, oddlžujeme všetci

V nemocniciach samozrejme nevzniká dlh len na poistnom. Mešká sa aj s platbami za dodávateľské služby. Celkový dlh slovenského zdravotníctva sa tak šplhá k 300 miliónom eur.

S múdrosťou, že so zdravím sa neobchoduje, sú oboznámené aj manažmenty nemocníc, ktoré sú v prípade verejných inštitúcií často previazané s politickou mocou. Aj napriek hrozbe exekúcií sa k nim v praxi v nemocniciach nepristupuje (nikto sa nechce chváliť zatvorením nemocnice), keďže história ukazuje, že dlhy nakoniec zaplatí štát. V zdravotníctve teda neexistuje tlak na efektívne hospodárenie. Dôsledky plytvania a amatérskeho riadenia nenesú zodpovední manažéri alebo nebodaj nemocnice na svojom majetku, ale daňoví poplatníci.

V minulosti sa už zdravotníctvo muselo z verejných zdrojov oddlžovať viackrát, aby sa predišlo jeho kolapsu. Druhá Dzurindova vláda oddlžovala prostredníctvom spoločnosti Veriteľ sumou 664 miliónov eur. Nasledovalo oddlženie kabinetom Roberta Fica vo výške 130 miliónov eur. Ďalších 300 miliónov pustila žilou Radičovej vláda. Vzhľadom k opätovnému rastu dlhu môžeme rátať s ďalším oddlžovaním aj v blízkej budúcnosti. Na bezplatné zdravotníctvo celkom drahý špás.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards