Kažimírovi chýbajú v rozpočte stovky miliónov (Hospodárske noviny)

Prijaté opatrenia zhoršujú našu konkurencieschopnosť s okolitými krajinami, čo môže odradiť investorov a poškodiť podnikateľský sektor na Slovensku, ktorý má konsolidáciu zaplatiť, povedal na margo zvyšovania daní Ján Dinga z INESS dňa 27.11. 2012 pre Hospodárske noviny. 

Kažimírovi chýbajú v rozpočte stovky miliónov (Hospodárske noviny)

Minister financií Peter Kažimír má problém, v štátnej kase mu tento rok chýba 276 miliónov eur. Vyplýva to z najnovšej analýzy Inštitútu pre finančnú politiku (IFP). Dôvodom tohto výpadku je klesajúci výber daní. Cieľ rozpočtového deficitu vo výške 4,6 percenta HDP pre tento rok tak dostal vážnu trhlinu.

Novú prognózu výberu daní a odvodov v tomto roku vypracovalo IFP na základe údajov za september a október. Nové čísla podľa Kažimíra dostávajú rezort financií do veľmi komplikovanej situácie v oblasti škrtania výdavkov. Do konca roka totiž ostáva len niečo viac ako mesiac. "Je koniec novembra a mame veľmi limitovaný priestor na to, aby som siahal na bežné výdavky," upozornil šéf rezortu financií.

Podľa Jána Dingu z INESS dala vláda pri konsolidácii verejných financií dôraz na zvyšovanie príjmov prostredníctvom daní a odvodov. Vyšší výber je však podľa neho vzhľadom na turbulentný vývoj európskej dlhovej krízy neistý.

Podľa premiéra Roberta Fica čaká štát v tomto roku výpadok 270 miliónov a v budúcom 250 miliónov eur. Premiér to povedal po návrate z oficiálnej návštevy v Rumunsku.  "To, čo mi povedal minister financií, je úplná katastrofa," vyhlásil Fico.

Premiér zredukoval program oficiálnej návštevy, aby vytvoril priestor na rokovanie so školskými odborármi. Vláda podľa neho má záujem rokovať. "Povedzte mi, ako v tejto situácii máme nachádzať peniaze na vyriešenie mzdových požiadaviek," naznačil premiér.

Prognóza z februára hovorila o tom, že príjmy rozpočtu v tomto roku budú nižšie o 125 miliónov eur, pričom júnová prognóza už hovorila o celkovom poklese daňových a odvodových príjmov vo výške 196 miliónov eur. V septembri bol celkový pokles príjmov oproti plánu 363 miliónov eur, ktorý s číslami za november znamená pokles oproti plánu o 639 miliónov eur.

"Čiže dnes pracujeme v rozpočte s prostriedkami, ktoré sú o 639 miliónov nižšie, než ako boli plánované v rozpočte na rok 2012," upozornil minister. Dodal však, že pri započítaní konsolidačných opatrení, ktoré vláda prijala, je zníženie daní a príjmov oproti rozpočtu na úrovni 490 miliónov eur. S Kažimírom si chce Fico teraz sadnúť a nájsť plán, ako do konca roka šetriť na štáte. "Čo presne budeme robiť, ešte neviem," priznal Fico.

"Prijaté opatrenia zhoršujú našu konkurencieschopnosť s okolitými krajinami, čo môže odradiť investorov a poškodiť podnikateľský sektor na Slovensku, ktorý má konsolidáciu zaplatiť," dodáva Dinga.

Dôvody pre poslednú úpravu daňovej prognózy sú podľa šéfa IFP Martina Filka tri. Ide najmä o pokles zahraničného obchodu a spotrebiteľskej dôvery, takisto však pokles výberu dane z pridanej hodnoty (DPH) a horšie plnenie dane z príjmu právnických osôb.

Predpoveď príjmov štátneho rozpočtu na budúci rok je zatiaľ len v rovine odhadov. "Ale už dnes sa dá na základe dostupných čísel odhadnúť, že v rozpočte bude oproti plánu chýbať zhruba štvrť miliardy eur. Takáto prognóza už ohrozuje aj súčasnú podobu návrhu rozpočtu, ktorý sa nachádza v parlamente. Dá sa predpokladať, že budeme meniť aj návrh štátneho rozpočtu, zrejme priamo v Národnej rade," avizoval Kažimír a zároveň podčiarkol, že výsledkom bude rozpočet s deficitom pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Hospodárske noviny, 27.11. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards