Kde nájsť peniaze na školy (Trend)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS existuje aj priestor na racionalizáciu štátom financovanej vzdelávacej siete, chýbajú však motivácie na jej uskutočnenie. Ako uviedol pre Trend dňa 26.9. 2012, školský systém treba viac liberalizovať, vypovedať nezmyselné záväzky o podiele vzdelanej populácie a pri niektorých odboroch prehodnotiť aj dĺžku štúdia. Štát financuje šesťročný pobyt na škole, pričom mnohé humanitné odbory by dokázali poskytnúť patričné vzdelanie študentom bez vedeckých ambícií za podstatne kratší čas.

 

Kde nájsť peniaze na školy (Trend)

Žiakov ubúda, prevádzka malých tried je drahá, zmena v myslení neprichádza

 

Keď v roku 2007 oceliarsky miliardár Lakšmí Mittal kúpil dvadsaťpercentný podiel v londýnskom futbalovom klube Queens Park Rangers (QPR), dovtedy finančne podvyživený druhotriedny tím médiá razom zaradili medzi najbohatšie kluby Albionu. Manažér mužstva, ktoré sa v tom čase pohybovalo v tretej desiatke druhej futbalovej ligy, dostal bianko šek na nákup hráčov s cieľom dostať klub do Premier League.

V podobnej situácii ako QPR pred rokom 2007 sa dnes nachádza slovenské vzdelávanie. Kvalitatívne ďaleko od špičky a podľa viacerých finančne poddimenzované. Vyčítavá otázka ministra školstva Dušana Čaploviča, či má kvôli zvýšeniu platov učiteľom zobrať z peňazí invalidov a dôchodcov, zaváňala bezradnosťou. Sú naozaj všetky možnosti vyčerpané? Alebo sa slovenské školstvo pri snahe o vstup do prvej ligy zaobíde aj bez svojho Mittala?

Celý článok dostupný na webe Trendu

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards