Čo takto zbierka na štadión?

Premiér Fico je vášnivý hráč futbalu a evidentne aj on sám považuje absenciu reprezentatívneho štadiónu pre reprezentačné zápasy za veľký nedostatok.

Čo takto zbierka na štadión?

Štátny stánok považuje za nevyhnutnosť, otázkou pre neho ostáva, ako ho zafinancovať: Dnes nemôžeme vynaložiť jednorazovo 40 až 45 miliónov eur na výstavbu Národného futbalového štadióna, preto sa uvažuje o tom, že by sa nastavil splátkový kalendár a dohodlo dlhodobé splácanie," povedal v rozhlasových Sobotných dialógoch.

Opodstatnenie štátom dotovaného štadióna sa však hľadá ťažko. Pre milióny Slovákov (a hlavne Sloveniek) je futbal ťažko pochopiteľná kratochvíľa. Nevidia dôvod, aby štát bol vlastníkom štadióna, ktorý pre potreby reprezentácie bude slúžiť niekoľko dní do roka. Investorom a vlastníkom by mal byť buď klub, futbalová asociácia, prípadne mesto, ktorí ho budú z podstaty veci využívať takmer na dennej báze. Futbalovú radosť v súvislosti s reprezentáciou považujú za súkromnú spotrebu vybranej skupiny ľudí, ktorí by si ju mali financovať. Protiargumenty sa hľadajú ťažko. Na konci dňa tak obhajcovia stánkov športu zvyknú argumentovať národnou hrdosťou, pretože argumenty o podpore športu a zdravia populácie plávajú na vode a sú veľmi ľahko priestrelné.*

Štát, ktorý berie pracujúcim občanom 50% príjmov, má však ohromné zdroje, a tak štadión sa v rozpočte stratí, bez ohľadu na tichý nesúhlas miliónov nefanúšikov futbalu. "Až keď to celé postaví a skolauduje, potom štát začne dávať proporcionálnu časť sumy," povedal premiér a skonštatoval, že keďže nejde o jednorazový výdavok, tak ho to teraz vôbec netrápi.

Vysoká miera zdaňovania a prerozdeľovania mení kultúru rozmýšľania. Ľudia sa s každou potrebou obracajú na štát, lebo vedia, že ak budú šikovnejší ako tí druhí, ujde sa im kus z 27 mld. eur balíka verejných výdavkov.

Ešte pred pár desiatkami rokov by sa otázka štadiónu riešila úplne inak. Vyhlásila by sa zbierka a štadión by sa staval týmto spôsobom (výnimky čiastočne existujú aj dnes). Verejnosť by tak priamo hlasovala o tom, či reprezentačný stánok potrebujeme, alebo nie. Ak má vrcholový futbal na Slovensku 1 mil. fanúšikov, tak štadión by nebol problém postaviť. 50 eur by predsa obetoval z vlastného vrecka každý milovník vzrušujúcich zápasov slovenskej reprezentácie.

*Vplyv reprezentačného športu na zdravotný stav obyvateľstva je zanedbateľný, ak už má štát zdaňovať ľudí za účelom podpory športu (s ohľadom na zdravotné benefity), tak ďaleko vyššia pridaná hodnota spočíva v podpore pohybových aktivít na školách (tým sa nemyslí budovanie ihrísk pri príležitosti vládnych výjazdov...)
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards