Milióny pre ľudí začínajú byť ohrozené (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS vplyv konsolidácie na hospodársky rast neobstojí ako argument na pokračovanie v plytvaní a neefektívnom prerozdeľovaní. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 21.9. 2012, riziko problémov eurozóny je pomerne vysoké, preto považujeme za primerané, aby rozpočet obsahoval aj krízový plán reagujúci na negatívny vývoj.

 

Milióny pre ľudí začínajú byť ohrozené (Hospodárske noviny)

Ekonomická analýza. Na výpadok v daniach môžu doplatiť podnikatelia aj učitelia.

 

Podnikatelia, farmári či učitelia by mali spozornieť. Štát nebude mať na budúci rok minimálne 200 miliónov eur, ktoré sa mali prioritne rozdeliť na podporu podnikania, zamestnávania na vidieku či vyšších platov v školstve.

Keďže ľudia a podniky menej míňajú, a tým pádom odvádzajú menej peňazí štátu, ten musel znížiť plánovaný výber daní o stovky miliónov eur. S takýmto odhadom prišli podľa zistení HN analytici ministerstva financií. Vláde Roberta Fica (Smer-SD) tak na zníženie deficitu pod tri percentá nebude stačiť už iba pôvodne plánovaných 1,5 miliardy, po novom bude potrebovať minimálne 1,7 miliardy eur.

Minister financií Peter Kažimír má takýto balík v rukách už v teraz vďaka zvyšovaniu daní, nižším odvodom do druhého piliera či plošným škrtom na ministerstvách. Pôvodne však mala časť z neho skončiť práve v prioritách.

Ak by však vláda chcela, peniaze by mohla podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Tomáša Púchleho pomerne jednoducho nájsť. „Vláda by mala predovšetkým upustiť od zámeru udeľovať investičné stimuly.“

Daňová prognóza už pritom počíta aj so zmenami v druhom pilieri či v odvodoch, ktoré prešli parlamentným hlasovaním. Spolu so započítaním týchto zmien je najnovší odhad oproti poslednej prognóze z júla v pluse 500 až 600 miliónov eur. Bez výpadku by však bol pozitívny dosah vyše 800 miliónov eur.

Konsolidačný balík bol však práve pre prípad výpadku naplánovaný vo väčšom objeme. Podľa štátneho tajomníka rezortu financií Petra Pellegríniho je v súčasnosti ešte predčasné hovoriť, ako presne výpadok vykryjú. „Nemáme ešte k dispozícii oficiálne výsledky daňového výboru, a teda ani konečný výpadok.“ Podľa neho sa však v každom prípade budú financmajstri snažiť pokryť aspoň časť priorít. Podľa informácií HN siahnu v prvom rade práve po voľných peniazoch na priority.

Podľa riaditeľa INEKO Petra Goliaša je rozhodnutie siahnuť na priority lepšie než ďalšie zvyšovanie daní. „Optimálne by bolo škrtnúť neefektívne výdavky, medzi ktoré zaraďujem napríklad investičné stimuly či iné dotácie súkromných firiem. Ak vláda tieto výdavky nedokáže identifikovať, mala by sa vzdať priorít.“

Či však ide o posledné zvyšovanie konsolidačného balíka, nie je isté. Pre napätie v eurozóne a nie najlepšie vyhliadky exportných partnerov Slovenska totiž môže naša ekonomika rásť ešte pomalšie, než sa zatiaľ predpokladá.

Ďalšie opatrenia by pritom mohli ešte výraznejšie zatlačiť ekonomiku dole. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu však vplyv konsolidácie na hospodársky rast neobstojí ako argument na pokračovanie v plytvaní a neefektívnom prerozdeľovaní. „Riziko problémov eurozóny je pomerne vysoké, preto považujeme za primerané, aby rozpočet obsahoval aj krízový plán reagujúci na negatívny vývoj.“

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 21.9. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards