Investori kúpia časť akcií SPP za menej ako Nemci a Francúzi (Hospodárske noviny)

Cenu neviem posúdiť, vyžadovalo by to znalosť všetkých zásadných podmienok s vplyvom na budúci chod firmy daných zmluvou, uviedol na margo odhadovanej ceny SPP pre Hospodárske noviny dňa 21.9. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

 

Investori kúpia časť akcií SPP za menej ako Nemci a Francúzi (Hospodárske noviny)

Energetika. Odhadovaná cena 2,5 až 3 miliardy eur by sa mohla vrátiť za osem až desať rokov.

 

Nový investor zaplatí za časť akcií Slovenského plynárenského priemyslu menej, ako jeho aktuálni majitelia pred desiatimi rokmi. Energetický a průmyslový holding, ktorý je jediným záujemcom, môže 49-percentný balík kúpiť od francúzskeho Gas de France a nemeckého E.ON Ruhrgas za necelé tri miliardy eur. „Naše odhady sa pohybovali na úrovni niekde medzi 2,5 až 3 miliardami eur,“ povedal HN bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS). Nemci s Francúzmi pritom pred desiatimi rokmi tento balík kúpili za 130 miliárd slovenských korún.

Viac kompetencií pre štát

Bývalé vedenie rezortu pritom malo pri zvažovanom predaji iné priority, ako je cena. Výmenou za súhlas s transakciou totiž chcelo posilniť postavenie štátu vo firme. Napríklad by o určitých otázkach rozhodovalo predstavenstvo dvojtretinovou väčšinou. Chcelo tiež posilniť úlohu štátnych nominantov či vyriešiť prebiehajúce súdne spory stiahnutím žalôb. Medzi prioritami boli aj dividendy.

O zlepšení postavenia štátu s pravdepodobným novým menšinovým majiteľom hovorí pritom aj súčasné vedenie rezortu. Konkrétnosti však nezverejnilo. „Jednoznačne ide o progres v právach slovenského štátu v plynárňach po nástupe EPH,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

O ďalších podmienkach bude štát rokovať ďalej. Dohoda by mala prísť v priebehu niekoľkých týždňov. Ani potom sa však celý odpredaj nemusí uskutočniť. Bude ho musieť preskúmať Európska komisia. „Ak sa navrhované spojenie podnikov posilní alebo vytvorí dominantné postavenie, výsledkom ktorého je významné narušenie hospodárskej súťaže, EK koncentráciu zakáže. Zúčastnené podniky môžu navrhnúť komisii zmeny koncentrácie,“ uviedol vedúci tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku Andrej Králik.

Cena bude nižšia

Suma za menšinový podiel balíka akcií však môže byť nižšia. Podľa zistení denníka Pravda EPH zaplatí Nemcom a Francúzom 2,5 miliardy eur. „Ak by kúpna cena bola niekde okolo tejto sumy, išlo by o primeranú čiastku. Pri ziskovosti firmy v uplynulých rokoch by sa návratnosť pohybovala od ôsmich do desiatich rokov. V energetike je takáto návratnosť považovaná za dobrú,“ vraví šéf Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Ponúkanú sumu nevedel posúdiť analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana. Hovorí, že by si to vyžadovalo znalosť všetkých zásadných podmienok s vplyvom na budúci chod firmy daných zmluvou. Ministerstvo hospodárstva zverejnenú informáciu nekomentovalo. Rovnako ani Gas de France a EPH. „Ospravedlňujem sa, ale ani pri najväčšej snahe túto záležitosť nemôžem nijako komentovať,“ povedal hovorca českej firmy Martin Maňák.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 21.9. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards