Ľudí pracujúcich pre štát neubúda, ale naopak (SME)

Alarmujúce je, že po troch rokoch obrovských deficitov a konsolidačných opatrení sa počet zamestnancov financovaných z rozpočtu výrazne nezmenil,vysvetľoval pre denník SME dňa 17.8. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Ľudí pracujúcich pre štát neubúda, ale naopak (SME)

Počet úradníkov vo verejnej správe sa má v roku 2013 zvýšiť. Podľa návrhu rozpočtu, ktorý ukázalo ministerstvo financií, má v nej pracovať 349,6 tisíca ľudí, teda o 5,4 tisíca viac, ako je tohtoročný plán.

Na tieto čísla sa dá pozrieť z viacerých pohľadov. Podľa údajov OECD za rok 2008 verejný sektor na Slovensku nie je až takým veľkým zamestnávateľom. V analýze sa hovorí o podiele pracujúcich vo verejnej správe na celkovom počte ľudí, ktorí môžu pracovať.

Kým priemer krajín OECD je pätnásť percent, na Slovensku v uvedenom roku pracovalo vo verejnom sektore 10,7 percenta. V Nemecku to bolo necelých desať percent a v Rakúsku 11,4 percenta.

Reformy a šetrenie

Inštitút INEKO prepočítal tieto dáta len na počet zamestnaných. Na Slovensku tak vo verejnom sektore pracovalo 14,7 percenta, kým napríklad v Nemecku aj Rakúsku 11,4 percenta. „Podľa tohto porovnania je určite priestor na zníženie počtu úradníkov,“ povedal analytik INEKO Peter Goliaš.

Z návrhu rozpočtu tiež vyplýva, že v budúcom roku sa má počet zamestnancov financovaných zo štátneho rozpočtu zvýšiť o vyše tritisíc na 233-­tisíc. „Alarmujúce je, že po troch rokoch obrovských deficitov a konsolidačných opatrení sa počet zamestnancov financovaných z rozpočtu výrazne nezmenil,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Vládne zámery

Viacerí ekonómovia tvrdia, že vláda by mala v prvom rade zefektívniť štátnu správu. Goliaš dáva za príklad audit ministerstva financií z roku 2003. Počet zamestnancov sa vtedy znížil o 250 na 550, no ich priemerný plat stúpol o tretinu.

Ficova vláda hovorí o najzásadnejšej reforme verejnej správy. Do roku 2014 by sa mal napríklad počet rozpočtových a príspevkových organizácií znížiť z 916 na 58. „V projekte ESO zatiaľ nie sú konkretizované úspory z neho, a teda nie sú zatiaľ súčasťou rozpočtu,“ uviedlo ministerstvo financií.

Ambíciu výrazne znížiť počet úradníkov v štátnych rozpočtových a príspevkových organizáciách mala už prvá Ficova vláda. V októbri 2006 si vo svojom uznesení schválila, že ich počet skreše o pätinu. Počet úradníkov sa síce znížil, no nie až o toľko.

Aj za Radičovej vlády sa počet úradníkov mierne znížil. Jej kabinet tiež znížil plošne výdavky v štátnej správe o desať percent. Terajšia vláda hovorí o úsporách na mzdách aj v prevádzke v sume 130 miliónov eur, ktoré sú evidované ako rezervy. Ak ich použije na priority, neušetrí, ak nie, pomôže to znížiť deficit.

Počet zamestnancov má stúpnuť aj na verejných vysokých školách. Podľa návrhu rozpočtu aj tam má ísť viac peňazí. Počet študentov na jedného učiteľa tak bude ďalej klesať. Podľa analytičky inštitútu SGI Renáty Králikovej je podstatnejšie, či rastie aj kvalita vysokých škôl.

Marianna Onuferová

SME, 17.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards