Ekonóm Radovan Ďurana z INESS: Toto je 5 hriechov rozpočtu (Nový Čas)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by cena štátu na občana podľa rozpočtu mala vzrásť. Ako uviedol pre Nový Čas dňa 17.8. 2012, dlh na každého občana by mal výrazne vzrásť,  na konci roka 2013 by mal presiahnuť  7400 eur.

Ekonóm Radovan Ďurana z INESS: Toto je 5 hriechov rozpočtu (Nový Čas)

Kde zohnať 629 miliónov eur? Týmto si teraz trápia hlavu na ministerstve financií.

Radovan Ďurana uvádza päť hriechov rozpočtu.

Toľko totiž ešte chýba do rozpočtu v roku 2013, aby deficit klesol na 2,9 % HDP. Vláda už avizovala, že koncesionárske poplatky sa nezrušia, bohatším a firmám sa príjem viac zdaní. Návrh rozpočtu na roky 2013 až 2015, ktorý predstavil rezort financií, však podľa analytika Radovana Ďuranu z inštitútu Iness neprináša znižovanie výdavkov a nemá ani rezervy. Toto je 5 hriechov štátneho rozpočtu.

1. Vláda nešetrí na sebe

Peniaze, ktoré sa získajú znižovaním výdavkov na mzdy, tovary a služby, sa budú môcť použiť na financovanie priorít.

2. Drahšie zadlžovanie

V budúcom roku si budeme musieť požičať viac ako 9 mld. eur, aby sa zabezpečilo financovanie štátu a jeho dlhu. 9 mld. eur je dvojnásobok výberu DPH.

3. Nízka prehľadnosť

Verejnosť stále netuší, kde chce vláda získať dodatočných 400 až 600 mil. eur, aby dosiahla plánovaný schodok.

4. Znižovanie schodku daňami

Schodok rozpočtu sa znižuje na základe daňových a odvodových príjmov a nie znižovaním výdavkov, čo nie je najvhodnejšia stratégia v čase ekonomickej neistoty a vysokej nezamestnanosti.

5. Rozpočet neobsahuje rezervy

Ako sa chce vláda vyrovnať s prípadným prudkým prepadom daňových príjmov, ku ktorému môže dôjsť, ak hospodársky útlm v EÚ vstúpi aj na Slovensko?

Vláde chýba 629 miliónov €

Vláda už schválila opatrenia, ktorými chce 629,3 milióna € do štátnej kasy naliať. Napríklad 700 mil. eur získa tento a budúci rok znížením príspevkov do II. piliera z 9 % na 4 %, 140 mil. eur pribudne zavedením odvodov z dohôd a 126 mil. eur zjednotením odvodových stropov. Ďalšie peniaze sa do rozpočtu dostanú aj zvýšením odvodov pre živnostníkov, registračnou daňou z áut či zdanením hazardu. Ministerstvo financií má podľa štátneho tajomníka Petra Pellegriniho dva mesiace na to, aby prijalo dodatočné konsolidačné opatrenia a skresalo defi cit na 2,9 % HDP. Chýbajúcich 629 mil. eur chce získať aj zdanením ľudí s príjmom nad 3 246 € daňou vo výške 25 % a zachovaním koncesionárskych poplatkov. Analytik Radovan Ďurana z inštitútu Iness však rezortu vyčíta, že stále nezverejnil presné opatrenia, ktorými chce 629-miliónovú dieru v rozpočte látať. „Pripravované opatrenia sa nedotknú najrizikovejších skupín obyvateľstva,“ ubezpečuje ľudí Pellegrini.

Ďurana tiež tvrdí, že vláda málo šetrí na sebe. „Minister financií už dávnejšie oznámil, že je pripravený znížiť výdavky jednotlivým ministerstvám ešte v tomto roku o 120 miliónov eur. Navyše stále platí obmedzenie nákupov tovarov a služieb len na nevyhnutný chod ministerstiev. Aj v budúcom roku bude šetrenie na strane štátu pokračovať,“ reagoval Radko Kuruc z ministerstva financií. Miloš Moravčík z KDH si však myslí, že najväčšou istotou, ktorú prináša návrh rozpočtu, je istota rastu nezamestnanosti a poklesu životnej úrovne na Slovensku.

Dlh na občana v roku 2013 presiahne 7 000 eur

Čím viac štát míňa, tým viac sa aj zadlžuje. Od ro- ku 2008 vzrástol dlh o 100 %. Tento rok stál každého Slováka štát ročne 4 382 €, dlh štátu na obyvateľa stúpol až na 6 252 €. Cena štátu na občana by však podľa rozpočtu mala vzrásť. „Dlh na každého občana by mal výrazne vzrásť, na konci roka 2013 by mal presiahnuť 7 400 eur,“ odhaduje Radovan Ďurana z Iness. Podľa neho sa bez obmedzovania činností verejnej správy a kresania rôznych dávok občanov rast dlhu zastaviť nedá. Len za cenu zvyšovania daní.

Nový Čas, 17.8. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards