Jahnátek žiada lacnejšiu naftu pre farmárov (Hospodárske noviny)

Daňové výnimky nie sú systémovým riešením, farmári už navyše teraz dostávajú od štátu dotácie, ktoré by mali kryť aj takéto situácie, kritizoval návrh pomoci poľnohospodárom dňa 17.8. 2012 Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny.

Jahnátek žiada lacnejšiu naftu pre farmárov (Hospodárske noviny)

Agrorezort predstavil konkrétny návrh pomoci poľnohospodárom. Ministerstvo financií je proti.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) predstavil konkrétny plán, ako pomôcť farmárom v budúcom roku. Poľnohospodári by napríklad mohli v budúcom roku tankovať liter nafty až o 15 centov lacnejšie ako dnes. Agrorezort túto požiadavku zdôvodňuje tohtoročnou nepriaznivou situáciou v agrosektore spôsobenou suchom. Štátnu kasu by to malo v budúcom roku stáť 10 miliónov eur. Či farmári aj tieto peniaze dostanú, je však nejasné. Ministerstvo financií je totiž proti.

„Aj napriek tomu, že si uvedomujeme zložitú situáciu v sektore poľnohospodárstva, vzhľadom na potrebu dodatočných 630 miliónov eur z dôvodu konsolidácie ministerstvo financií v súčasnosti nevidí priestor na takéto opatrenie,“ reagoval tlačový odbor rezortu. Definitívne sa rozhodne na výjazdovom rokovaní vlády budúcu stredu.

Zvýhodnenie pre všetkých

Ak by návrh prešiel, nárok na lacnejšiu naftu by mali všetci farmári. Aj tí, ktorých úroda bola v tomto roku nadpriemerná. „Na Slovensku máme 16 500 žiadateľov o priame platby, všetci tí by teda mali mať nárok aj na lacnejšiu naftu,“ približuje okruh možných užívateľov lacnejšej nafty hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Farmári však budú môcť čerpať len obmedzený objem nafty. Závisieť bude od výmery ich pôdy či počtu chovaných zvierat.

Predseda poľnohospodárskeho družstva Devio Nové Sady Ivan Oravec hovorí, že na lacnejšej nafte by v budúcom roku ušetril približne 30-tisíc eur. Túto výhodu by však mohli farmári čerpať len v budúcom roku. „Daňové výnimky nie sú systémovým riešením, farmári už navyše teraz dostávajú od štátu dotácie, ktoré by mali kryť aj takéto situácie,“ hovorí o návrhu analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana, ktorého prekvapuje, že agrorezort chce túto úľavu poskytnúť všetkým farmárom plošne.

Naftu nezafarbia

Ministerstvo pôdohospodárstva však nechce návrat k označovanej, tzv. červenej nafte, ktorá sa na Slovensku využívala do roku 2011. „S ohľadom na nedostatok personálnych kapacít navrhujeme systém nahradenia časti spotrebnej dane namiesto daňového označovania nafty a kontroly prostredníctvom colnej správy,“ uvádza sa v návrhu rezortu. Slovensko by tak odkopírovalo systém, ktorý funguje v Českej republike. Farmári by si o vrátenie dane žiadali na konci roka.

Lacnejšia nafta však môže naraziť na Európsku komisiu. Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) upozorňuje, že takéto zvýhodnenie na naftu je v krajinách EÚ legálne iba do konca tohto roka. Slovensko by tak muselo za lacnejšiu naftu lobovať v Bruseli. „Tento návrh vnímam ako bohapustú propagandu,“ hovorí Simon.

Lacné pôžičky

Viacero farmárov by však lacnejšiu naftu napriek tomu privítalo. Jedným z nich je aj predseda poľnohospodárskeho družstva Nenince Tichomír Bolgár. „V dôsledku sucha sme museli vyorať celú výmeru repky olejnej, očakávame 30-percentný úbytok úrody, každá takáto pomoc je preto vítaná.“ V okrese Veľký Krtíš, kde Bolgár farmárči, pršalo v tomto roku najmenej.

Ministerstvo bude v stredu pre poľnohospodárov presadzovať aj ďalšie kompenzácie za sucho. Malé podniky, ktoré nezamestnávajú viac ako 50 ľudí a ktoré v dôsledku nízkych zrážok zaznamenali 30-percentný úbytok úrody, budú môcť požiadať o výhodné štátne pôžičky s polpercentným úrokom. „Ide o klasický spôsob podpory farmárov v európskych krajinách, ktorí sa dostanú do podobnej situácie,“ hovorí agrárny ekonóm Gejza Blaas.

Erik Kapsdorfer

Hospodárske noviny, 17.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards