Štát bude predávať cez vlastnú realitku (Pravda)

Centralizácia v súkromnom sektore zväčša znamená väčšiu efektivitu, hoci je otázne, ako to dopadne v prípade štátu, keďže centralizácia by mohla znamenať zároveň aj väčší priestor pre korupciu, povedal na margo štátnej realitky Radovan Ďurana z INESS dňa 14.8. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Štát bude predávať cez vlastnú realitku (Pravda)

Nadbytočné pozemky či budovy vo vlastníctve štátu bude predávať realitná kancelária, ktorú si zriadi štát. Na starosť dostane všetky nehnuteľnosti, budovy či pozemky, ktorých správa je dnes roztrúsená medzi jednotlivými úradmi.

Štátna realitka má podľa predstáv ministra vnútra Roberta Kaliňáka obchodovať aj s budovami, ktoré sa uvoľnia, keď v rámci reformy verejnej správy zanikne 64 krajských úradov. Podobný princíp by sa uplatnil aj pri ďalších nehnuteľnostiach štátu. "Všetky by v budúcnosti mali mať jednotnú správu aj údržbu a spravovanie. Keď bude výhodné pre štát niečo predať, tak to štát predá," hovorí Kaliňák s tým, že aj záujemcovia o budovy tak dostanú informácie na jednom mieste.

Výhrady k zriadeniu štátnej realitky zatiaľ nemajú ani odborníci či opozícia, na druhej strane však upozorňujú aj na nebezpečenstvo prílišnej centralizácie moci na ministerstve vnútra.

"Centralizácia v súkromnom sektore zväčša znamená väčšiu efektivitu, hoci je otázne, ako to dopadne v prípade štátu, keďže centralizácia by mohla znamenať zároveň aj väčší priestor pre korupciu," vraví. Radovan Ďurana z INESS. Podľa neho bude dôležité, aby rezort vždy podrobne informoval, nakoľko sú štátne nehnuteľnosti využité a prečo je potrebné niektoré z nich odpredať.

Odborník na verejné obstarávanie Jiří Vlach z Transparency International Slovensko na základe skúseností z Francúzska či Anglicka usudzuje, že kým spoločné obstarávanie štátu sa veľmi neosvedčilo, v prípade predaja by mohli byť výsledky lepšie. "Dnes totiž každý predaj vyvoláva podozrenie z podvodov a korupcie, preto by koncentrácia do jedného miesta umožnila aspoň lepší prehľad majetku," vraví. Zároveň však varuje pred prílišným posilnením kompetencií ministerstva vnútra, ktoré má byť aj centrálnym verejným obstarávateľom štátu a zodpovedať tiež za účelové zariadenia rezortov. "Ak niečo robím z jedného centra, mám možnosť robiť to efektívnejšie, no druhé hľadisko je, že môžem robiť v podstate, čo chcem," upozorňuje.

Námietky proti realitke nemá ani opozícia. Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý pripomína, že návrh centrálnej správy budov bol už v audite štátnej správy v roku 2000. "Ak to bude správne nastavené môže to priniesť štátu výrazné úspory. Aby to však bolo transparentné záleží od toho, ako to bude spravené," hovorí Beblavý. Či však "štátna realitka" bude prínosom, bude podľa

neho závisieť od pravidiel, podľa ktorých bude musieť fungovať, od ich vymáhateľnosti a možnosti kontroly. "Napríklad všetky predaje by mali prebiehať elektronickou aukciou," myslí si Beblavý.

Hoci presné vyčíslené úspor zatiaľ minister Kaliňák nemá, výhodnosť zriadenia štátnej realitky ilustruje faktom, že v súčasnosti štát obhospodaruje zhruba 550-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov, z ktorých približne 200-tisíc je navyše. Keďže len rezort vnútra má podľa neho pod svojou správou okolo 1 700 nehnuteľností, zjednotenie všetkých pod jednu inštitúciu celý proces predaja či nájmu vraj uľahčí. "Projekt štátnej realitky súvisí s prehľadným nakladaním s prebytočnými nehnuteľnosťami štátu. Každý, kto má záujem nakupovať štátne budovy či pozemky, by sa tak mohol obrátiť na jedinú inštitúciu,“ vysvetľuje Kaliňák.

Na štátnu realitku už zrejme počkajú aj ministerstvá pri odpredaji svojich účelových zariadení. Tie označila vláda Ivety Radičovej za málo využívané a schválila predaj 60 z celkových 322 objektov. Nové vedenia rezortov však s odpredajom zatiaľ vyčkávajú a niektoré chcú zoznam prehodnotiť. "Súčasné vedenie výsledky tejto analýzy stále prehodnocuje a zvažuje ďalší postup," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. "Vedenie ministerstva v súčasnosti nepokladá za svoju prioritu riešiť predaj nehnuteľností, ktoré má v správe," pridal sa Michal Kaliňák z rezortu školstva.

Iná situácia je len na ministerstve obrany, ktoré v júli dalo do osobitného ponukového konania viaceré ubytovne či bytový dom. Dokopy eviduje 28 nehnuteľností vyčlenených ako prebytočné, čo sa však môže meniť. ,Zoznam môže byť v budúcnosti upravený či rozšírený vo väzbe na závery, ktoré vyplynú z Bielej knihy obrany," vysvetľuje hovorkyňa obrany Martina Balleková.

Peter Kováč, Vanda Vavrová

Pravda, 14.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards