Fico chce opravu kaštieľa (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by vláda mala vysvetliť, prečo je rekonštrukcia kaštieľa dôležitejšia ako oprava škôl či nemocníc, ktoré sú taktiež v havarijnom stave. Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 27.7. 2012, z pohľadu súčasného obrovského deficitu verejných financií by vhodnejším riešením bol prevod na súkromný subjekt s podmienkou revitalizácie a rekonštrukcie, prípadne odstránenie havarijného stavu a konzervácia objektu.

Fico chce opravu kaštieľa (Hospodárske noviny)

Chátrajúci kaštieľ v Rusovciach by mohol po 23 rokoch nepoužívania slúžiť ako štátne reprezentačné sídlo. Úrad vlády dal totiž včera do pripomienkového konania návrh na jeho rekonštrukciu za takmer 40 miliónov eur. Podľa neho je budova v havarijnom stave a nutne potrebuje opravu. Pre vlhkosť a zatekanie vody sú ohrozené aj tie časti kaštieľa, ktoré pred pár rokmi už zrekonštruovali. Financie by mali pochádzať prevažne z peňazí Európskej únie. Na projekt by sa malo tiež vyčleniť viac ako 750-tisíc eur zo štátneho rozpočtu. Tie však vláda momentálne k dispozícii nemá.

Opozícia súhlasí

Viac o pokrytí nákladov nepovedal ani rezort financií. „Ministerstvo sa k materiálu Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach vyjadrí v rámci riadneho pripomienkového konania,“ uviedol tlačový odbor rezortu. Časť nákladov by mal pokryť aj predaj prezidentovej vily pod Slavínom, tá sa tiež už roky nepoužíva. Prezident SR Ivan Gašparovič s predajom v prospech obnovy Rusoviec súhlasil už v minulosti. Proti rekonštrukcii kaštieľa nenamieta ani opozícia. „Potrebujeme to? Potrebujeme, raz to treba urobiť,“ povedal poslanec NR SR Ivan Švejna (Most-Híd). Podľa neho potrebujeme reprezentatívne miesto. Kaštieľ by mohol poslúžiť už v roku 2016, nakedy je naplánované aj ukončenie rekonštrukcie, keď bude Slovensko predsedať v Rade Európskej únie.

Radšej školy

Analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana má však opačný názor. Podľa neho by vláda mala vysvetliť, prečo je rekonštrukcia kaštieľa dôležitejšia ako oprava škôl či nemocníc, ktoré sú taktiež v havarijnom stave. „Z pohľadu súčasného obrovského deficitu verejných financií by vhodnejším riešením bol prevod na súkromný subjekt s podmienkou revitalizácie a rekonštrukcie, prípadne odstránenie havarijného stavu a konzervácia objektu.“

Hospodárske noviny, 27.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards