Pre vyššie dane hrozia úniky (Hospodárske noviny)

Zvyšovanie daní prirodzene zvýši motiváciu optimalizovať daňovú záťaž, vysvetľoval pre Hospodárske noviny dňa 19.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Pre vyššie dane hrozia úniky (Hospodárske noviny)

Veľké daňové zmeny, ktoré sa na Slovensku chystajú od budúceho roka, môžu štátu podlomiť kolená. Zvyšovanie dane pre firmy či lepšie zarábajúcich totiž môže podľa Medzinárodného menového fondu zvýšiť daňové úniky. Celkovo by sa tak odhadované, vyše miliardové daňové úniky, mohli nafúknuť ešte viac. „Zamýšľané početné zmeny v daňovom systéme môžu zvýšiť riziko slabšieho výberu dane v dôsledku relatívne slabej daňovej administratívy,“ konštatovali zástupcovia fondu v správe o Slovensku. Už v súčasnosti patríme pritom v množstve daní, ktoré by malo, no nekončí v štátnej pokladnici, k špičke Európy. Ministerstvo financií má však už v súčasnosti schválený tzv. akčný plán s 50 opatreniami, ktoré majú zabrániť daňovým podvodom.

V ohrození je najmä výber daní od firiem

Pred hrozbou, že do štátnej kasy nakoniec natečie menej než si na ministerstve financií namodelovali, upozorňujú aj odborníci. Zvyšovanie daní totiž podľa analytika INESS Radovana Ďuranu prirodzene zvýši motiváciu optimalizovať daňovú záťaž.

Nie pri všetkých daniach je riziko únikov rovnako veľké. Zrejme najjednoduchšie sa plateniu vyšších, 23-percentných daní vyhnú firmy, a to cez premiestňovanie svojich sídiel do daňových rajov. „Výber daní na Slovensku je veľmi nízky a budeme ich musieť časom zvyšovať. Treba si však tiež uvedomiť, že už v súčasnosti časť firiem sídli napríklad na Cypre či v iných, daňovo výhodnejších destináciách. Nie všetci uniknú, ale riziko tam je,“ konštatoval analytik SAV Vladimír Baláž.

Okrem toho sa čiastočne dá podľa analytika NextFinance Martina Prokopa očakávať, že optimalizovať bude aj časť zamestnancov. A to cez nepriznanie časti svojich príjmov. „Napríklad taká nehnuteľnosť je však vždy na niekoho napísaná a dotyčný ma povinnosť platiť daň,“ povedal Prokop s tým, že práve pri majetkových daniach by tak bola hrozba únikov najnižšia.

Vláda sľubuje stop neplateniu štátu

Ministerstvo financií či vnútra však už viackrát vyhlásilo, že na Slovensku sa bude po novom proti daňovým únikom vo veľkom bojovať, na čo čaká aj samotný Medzinárodný menový fond. Okrem snahy brániť únikom však Slovensko chváli napríklad aj ohlasovanú reformu verejnej správy či slabý dosah konsolidačných opatrení na hospodársky rast. Ten by sa mal podľa jeho odhadov dostať v budúcom roku na 3,3 percenta z tohtoročných 2,6 percenta. Optimistické vyhliadky má dokonca aj pre tohtoročný deficit, ktorý by mal dosiahnuť namiesto plánovaných 4,6 percenta o dve desatiny menej.

„Z toho, čo bolo zatiaľ predstavené, sú tu naozaj opatrenia, ktoré by mohli znížiť deficit ešte v tomto roku. Kľúčové však je dodržanie aspoň záväzkov, ktoré sme si dali. Situácia na trhoch je taká, že pozitívne opatrenia sa neberú do úvahy, ale negatívne prekvapenia majú veľký vplyv,“ dodal Barta. Ako však upozorňuje Baláž, reálne výsledky Slovenska aj tak nakoniec nadiktuje najmä vývoj v zahraničí.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 19.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards