oDoprave

V každej učebnici ekonómie sa dočítate, že štát by mal robiť len to, čo nedokáže súkromný sektor. Zrkadlo tejto ekonomickej poučke najnovšie nastavilo Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktoré prišlo s novým projektom oDoprave.info. Ide o informačný web, ktorého úlohou je uľahčiť občanom cestovanie, pomôcť zorientovať sa v aktuálnej situácii v doprave, ušetriť im čas a zvýšiť ich bezpečnosť. A to či už cestujete autom, bicyklom alebo peši. Na webe nájdete aj mobilné aplikácie podporujúce Android a iOS.

oDoprave

Ministerstvo za tento projekt zaplatilo viac ako 14 mil. eur a momentálne sa o jeho prevádzku stará 40 ľudí, na ktorých mzdy a prevádzku systému pôjde ročne asi 1,5 mil. eur. Aj napriek tomu odborníci a špecializované internetové portály kritizujú mnohé nedostatky štátneho webu a mobilných aplikácií. Sťažujú sa napr. na nepresné a zdĺhavé načítavanie podkladov, absenciu pokynov pre navigovanie a menšie zapojenie vodičov do zdieľania informácii. Tieto nedostatky ešte viac vyniknú, keď porovnáme tento štátny start-up s rokmi testovanými a vylepšovanými súkromnými alternatívami ako je napr. Waze od spoločnosti Google.

Hlavným problémom však je samotný nápad míňať zdroje daňových poplatníkov za ponúkanie služieb, ktoré už úspešne ponúkajú súkromné spoločnosti. Ide tak o ukážkový príklad plytvania verejnými zdrojmi. Akákoľvek verejná investícia by totižto mala skúmať nie len pridanú hodnotu tej-ktorej investície, ale aj jej alternatívy. V tomto prípade bolo zďaleka najvýhodnejšou alternatívou nechať dopravný servis na už existujúcich súkromných poskytovateľov služieb.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards