Včera sa štátu minuli všetky naše dane

Len tento rok ide na splácanie úrokov verejného dlhu skoro 1 200 milónov eur. Približne rovnaká suma ide tento rok z ministerstva vnútra na základné školstvo.

Včera sa štátu minuli všetky naše dane

Od včera funguje celá verejná správa na dlh. Na financovanie škôl, nemocníc, policajtov alebo dôchodkov si vláda musí požičať 1,5 miliardy eur. Ak si niekto pomyslel, že trinásty december nie je taký zlý výsledok, tak odporúčame jedno malé zamyslenie.

Keby minister Kažimír vytvoril dobrovoľnú zbierku na vyrovnaný rozpočet, dali by ste 280 eur, ktoré pripadajú na jedného občana vrátane novorodencov a dôchodcov? Požičané peniaze, samozrejme, nie sú zadarmo.

Len tento rok ide na splácanie úrokov verejného dlhu skoro 1,2 miliardy eur. Približne rovnaká suma ide tento rok z ministerstva vnútra na základné školstvo. Je to veľa alebo málo? To už necháme na čitateľa.

Situácia sa bude opakovať

Situácia sa však nezmení ani budúci rok. Ešte pred 18 mesiacmi sa minister financií Kažimír nechal počuť, že štrukturálne vyrovnaný rozpočet roku 2017 je stále reálny cieľ.

Odvtedy neočakávane vzrástol odhad výberu daní a odvodov štátu na rok 2017 o jednu miliardu.

Počíta sa so 123 000 pracovnými miestami navyše. Znížil sa aj odhad inflácie na rok 2017 z 1,8 % na 0,9 %, čo spomalí rast výdavkov na prevádzku a odhad úrokov na štátne dlhopisy poklesol o 0,5 až 1 percentuálny bod.

Navyše medzičasom poklesol počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi o 30-tisíc. Výsledok? Namiesto vyrovnaného rozpočtu sekera jedna miliarda eur.

Vyrovnaný rozpočet v nedohľadne

Ani budúci rok sa tak nedočkáme vyrovnaného rozpočtu. Údajne až v roku 2019. Teda o 3 roky. Rovnako sa pred troma rokmi plánoval vyrovnaný rozpočet na budúci rok. To nie je náhoda.

Apetít politikov žiť „nad pomery“ je zabudovaný do fungovania demokratického systému. Zdaňovanie je nepopulárne a výdavkami sa chce pochváliť každý politik. Výsledkom je neschopnosť politikov znížiť absolútne zadlženie krajiny.

Maximálne sa sem-tam podarí ekonomike rásť rýchlejšie, a pomer medzi jej výkonom a veľkosťou dlhu klesne. To, že Slovenská republika počas celej svojej existencie nemala vyrovnaný rozpočet nie je náhoda. To je vlastnosť systému.

Aktuality.sk, 14. december 2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards