Pozor na taxikára z Las Vegas

Tak nejako by sa mohla volať nová hollywoodska komédia. V skutočnosti však nejde o komédiu, ale skôr o thriller. Ktorý navyše nenapísal filmový scenárista, ale sám život a lokálna vláda v spomínanom Las Vegas.

Pozor na taxikára z Las Vegas

Práve tam mali totiž dlhoročné problémy s taxikármi. Tí pravidelne klamali turistov a z letiska ich vozili zbytočne dlhými trasami, aby tak viac zarobili. Tento problém sa stal neúnosný a tak sa jedného dňa zástupcovia vlády rozhodli, že ho jednoducho vyriešia. Nakoniec to nebolo také ľahké. Posúďte sami:

Plán A: Policajné kontroly

V roku 2012 sa miestna vláda rozhodla zaviesť policajné kontroly taxikárov, ktoré mali kontrolovať, či sa Vás taxikár náhodou nesnažil obtiahnuť. Prvým okamžitým následkom bolo spomalenie premávky a horšie služby prepravy. Navyše však tento plán ani nefungoval. Ukázalo sa, že turisti boli počas ich dovolenky v Las Vegas príliš leniví na to, aby sa dostavili na miestny súd (úspešnosť bola asi 5 %) a získali pár dolárov naspäť. Bez toho však kontroly stratili zmysel.

Plán B: Veľké informačné tabule

Lokálna vláda sa rozhodla na miestnom letisku vybudovať veľké informačné tabule. Každá obsahovala miestny zákon a vyčíslenie správnych cien za všetky možné cesty, ktorými Vás taxikár mohol zobrať. Ak tak mal turista chuť sa začítať na niekoľko minút, mohol sa okrem znenia zákonov dozvedieť aj tarify. Avšak turisti mali často inú predstavu o začiatku ich dovolenky ako štúdium.

Zarážajúca je aj rýchlosť, ktorou boli (nakoniec nefunkčné) tabule nainštalované. Miestnej vláde to trvalo celé dva roky. Hlavným dôvodom bol fakt, že sa museli najskôr dohodnúť s miestnymi taxi-organizáciami, čo všetko (ne)bude napísané na tabuli.

Plán C: Keď nefunguje papier, skús Excel!

Tradičné spôsoby nepomohli a tak sa vláda rozhodla využiť pre svoje potreby revolúciu v moderných technológiách. Vytvorila špeciálny Excel so zoznamom neposlušných taxikárov a nahrala ho na web.

Asi nie je potrebné znova opakovať, že ani tento plán nevyšiel podľa predstáv. Ľudia si jednoducho pred dovolenkou z nejakého dôvodu neboli ochotní stiahnuť aktuálny zoznam taxikárov a uložiť si čísla ich licencií, aby si mohli správny taxík vo Vegas vybrať.

Plán D: Keď nefunguje Excel, skús PDF!

Miestna vláda sa tak rozhodla vytvoriť svoj vlastný hodnotiaci systém. Pozostával z jednoduchých troch krokov:

1. Vytlačíte si PDF s názvom „Vyhlásenie dobrovoľného svedka“

2. Vyplníte všetky potrebné kolónky dokumentu pod dohľadom notára

3. Pošlete ho poštou alebo faxom na miestne oddelenie

Potom stačí počas jazdy v taxíku si poznačiť meno vodiča, číslo jeho licencie, meno spoločnosti, ŠPZ auta a fyzický výzor. Následne, ak vás náhodou oklame, tak s vyplneným dokumentom navštívte notára. Jednoduché.

Plán E: Keď nepomôže software, tak skús hardware!

Tento plán sa ešte nerealizoval. Ale minulý rok už bol schválený pokus navrhnúť „postup“, ako by mal vyzerať systém online sledovania pohybu všetkých taxikárov v Las Vegas. Očakávané náklady sú 6 miliónov dolárov ročne a zahŕňajú inštaláciu špeciálnych sledovacích zariadení do všetkých taxíkov. Asi netreba ďalší komentár.

Podnikateľské riešenie: hviezdičky

Tento thriller však má svoj happy end. Problém v Las Vegas nakoniec vyriešil až Uber s jeho súkromnou reguláciou a vlastným reputačným mechanizmom. Stačilo umožniť ľudom hodnotiť jazdcov klikom do mobilu. Jedna hviezdička = zlý šofér. Päť hviezdičiek = dobrý. Nič zložité. Toto víťazstvo však trvalo len do momentu, kým nebol Uber v Las Vegas na tlak taxikárov zakázaný. Thriller sa tak dočkal druhého pokračovania, kde definitívne zvíťazil spotrebiteľ a Uber tak môže poskytovať služby už aj v Las Vegas.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards