Atény čakajú tretie voľby v roku: Čo urobí odchod Tsiprasa s Gréckom? (Nový čas)

Ako povedal pre Nový čas 22.8.2015 Martin Vlachynský, všetko stojí na tom, či bude grécka vláda spolupracovať. Pretrváva neistota, ľudia nebudú dávať peniaze do bánk, sú opatrní.

Atény čakajú tretie voľby v roku: Čo urobí odchod Tsiprasa s Gréckom? (Nový čas)

Opäť pôjdu k urnám! Grécky premiér Alexis Tsipras (41) podal demisiu a zadlžení južania by mali 20. septembra opäť voliť parlament.

Prezident zatiaľ poveril zostavením vlády najsilnejšiu opozičnú stranu. Nový Čas zisťoval, ako sa táto politická situácia môže podpísať pod stav krajiny zmietanej dlhmi. Tsipras (41) oznámil odchod z vlády vo štvrtok večer. Jeho odporcovia vo vlastnej strane Syriza na druhý deň založili ultraľavičiarsku Ľudovú jednotu. Prezident Prokopis Pavlopoulos (65) má povinnosť poveriť zostavením vlády opozíciu.
Ak sa to podarí, predčasné voľby v Grécku nebudú. Reálne však taká politická sila v krajine, okrem Tsiprasovej Syrizy, neexistuje. Samotný expremiér má veľkú podporu. Obyvatelia prijali jeho demisiu bez veľkých emócií, podľa Tsiprasa sa voliči majú právo vyjadriť k smerovaniu krajiny. Situácia v Grécku sa nezhoršuje, pomohla tomu prvá 13-miliardová tranža pre Grécko, ktorú dostali Atény práve v deň demisie. Tretí záchranný balík vybavil expremiér.

Ako to vidí ekonóm?

V tejto chvíli sa to na ekonomike neprejaví, všetko závisí od toho, aká nová vláda vznikne. Bude to podobné ako na prelome rokov, keď vyhrala Syriza. Práve vtedy Tsiprasova strana tvrdila, že žiaden balík nepodporí. Všetko stojí na tom, či bude grécka vláda spolupracovať. Pretrváva neistota, ľudia nebudú dávať peniaze do bánk, sú opatrní.

Martin Vlachynský, INESS

Nový čas, 22.8.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards