Solárne a veterné elektrárne dodali v Nemecku 3,3 % energie

V médiách každú chvíľu zachytíme informáciu o tom, ako nemecké solárne a veterné elektrárne vyrobili rekordné množstvo elektriny. Pred pár dňami to bolo 78 %.

 

Solárne a veterné elektrárne dodali v Nemecku 3,3 % energie

Bez zamyslenia nad touto informáciou sa zdá, že nemecká Energiewende, teda politika gigantickej (a giganticky drahej) výstavby solárnych a veterných zdrojov zmenila nemecký energetický mix na nepoznanie. Nakoniec, tie lesy vrtúľ a panelov sa pri cestách Nemeckom nedajú nevšimnúť.

Bulvárne titulky sú však od toho, aby z nezaujímavej správy spravili zaujímavú. „Zabúdajú“ v nich totiž napísať, že sa jedná o aktuálnu výrobu v istom momente, keď slnko svietilo a vietor fúkal. Veľkú väčšinu času však tieto elektrárne idú hlboko pod maximálnym výkonom.

Solárne a veterné zdroje vyrobili v roku 2014 dokopy 17 % elektrickej energie v Nemecku. Na celkovej spotrebe energie v krajine (teda nielen elektrickej, ale aj na kúrenie, či dopravu) sa tieto dva zdroje v roku 2013 podieľali 3,3 %. Medzitým v rokoch 2011-2015 v Nemecku pribudlo skoro 11 GW inštalovaného výkonu v uhoľných elektrárňach (jeden reaktor v jadrových Mochovciach má dnes necelých 0,5 GW).

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards