Ako povinné gastrokarty zhoršujú stravovanie

Parlament zmietol zo stola zrušenie gastrolístkov. Proti boli vládni poslanci, vrátane známych internetových bojovníkov proti korporáciám a za práva robotníkov. Gatrofirmy môžu byť spokojné, aj naďalej budú máť svojich pár eur z výplat zamestnancov istých.

Ako povinné gastrokarty zhoršujú stravovanie

Ako gastrolístky ujedajú zamestnancom z obeda  sme popísali v nedávnej analýze. Argumenty v prospech povinných gastrolístkov sa ich zástancom hľadajú veľmi ťažko. Väčšinou sa diskusia točí okolo toho, či sú zamestnanci svojprávne bytosti, alebo by bez gastrolístkov celú výplatu vymenili za alkohol či automaty a po pár týždňoch pošli hladom.
V skutočnosti však práve gastrolístky zhoršujú stravovacie možnosti zamestnancov. V niektorých prípadoch dokonca zásadne. Rozširujúcim sa trendom je totiž zavádzanie gastrokariet – špeciálnych platobných kariet, ktorými je možné platiť len za jedlo.

Problém je v tom, že tieto karty neakceptuje značná časť reštaurácii a dokonca aj super/hypermarketov (vrátane Tesca). Niektoré gastrofirmy za dodatočný poplatok ešte umožnili zamestnancovi požiadať o zmenu kreditu na klasické papierové gastrolístky, no upúšťajú aj od tejto možnosti.

Stáva sa tak, že s gastrokartou s vašimi eurami-neeurami sa túlate ulicami a hľadáte, kde by ste ich mohli vymeniť za nejakú plichtu. Miesto vášho výberu ste tak nútení konzumovať to, čo vám vybrala vaša gastrofirma, respektíve s kým uzatvorila zmluvu. 

Ak náhodou máte vlastné „krabičky“ a mesačne danú stravnú sumu neminiete, opäť problém. Musíte pravidelne zháňať niekoho, komu môžete gastrokartou niečo kúpiť, a kto vám za to dá peniaze. Môžeme predpokladať, že gastrokarta mala zjednodušiť administratívu, obmedziť prácu s hotovosťou, umožniť elektronickú komunikáciu, rôzne zľavy, programy, počítanie kalórií, čokoľvek. Vznešené ciele, ale akosi sa nepodarilo dosiahnuť to základné. Spokojnosť zákazníka – tam kde bude nedostatočná ponuka stravovacích možností (čo je problém dokonca aj v Bratislave), úžitok zamestnanca bude nižší. Vždy nižší v porovnaní s možnosťou, že by zamestnanec dostal prostriedky na jedlo v hotovosti na ruku (účet).

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards