Drahý dym

Tepelná elektráreň v Novákoch je druhým najväčším znečisťovateľom na Slovensku. Jej ročná produkcia CO2 mnohonásobne prekonáva objem oxidu uhličitého, ktorého produkciu Slovensko „ušetrilo“ mimoriadne drahou schémou podpory obnoviteľných zdrojov, či sa chystá ušetriť podporou elektromobility.

Drahý dym

Iróniou je, že táto elektráreň je hlboko stratová. Keďže jej súkromný vlastník (Slovenské elektrárne) je nútený naďalej ju prevádzkovať vo verejnom záujme, štát mu poskytuje podporu. Či sa tak deje v plnej výške, alebo vláda núti firmu preberať náklady sociálnej politiky, bolo predmetom viacerých sporov.

Elektráreň v Novákoch tvorí prakticky dvojičku s Hornonitrianskymi baňami, ktoré sú takisto súkromným podnikom, ktorého zisk v roku 2013 dosiahol 2,5 milióna eur. Jediným významným odberateľom (95% produkcie) ich uhlia sú však práve novácke elektrárne a ich zatvorenie by znamenalo koniec baní.

Žiadna vláda ešte nenašla odvahu prežiť koniec firmy so 4000 zamestnancami, takže baníci naďalej riskujú životy pri ekonomicky nezmyselnej činnosti. Na doplatok sa pritom skladá každá slovenská rodina, keďže je obsiahnutý v tarife za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá je jednou zo súčastí účtu za elektrinu.

Koľko to teda stojí? V roku 2008 elektráreň vyrobila 1717 GWh elektrickej energie (necelých 6% spotreby elektriny na Slovensku). Doplatok bol 30,35€/MWh, čo znamenalo 52,1 milióna eur – teda asi 40 eur na štvorčlennú rodinu ročne.

Výroba sa postupne utlmuje zhruba  s tým, ako klesá produkcia baní. V roku 2014 sa vyrobilo 1466 GWh, na rok 2016 je plánovaná výroba 1350 GWh. Znamená to, že platíme menej? Ale kdeže! Tarifa za doplatok dosiahla v roku 2014 63,4€/MWh, čo dáva 93 miliónov ročne. Náklady na jednu rodinu sa tak zvýšili na zhruba 70€ na rok. V roku 2016 by doplatok mal byť už 70,7€/MWh s ročným nákladom 95,5 milióna eur.

Ďalší vývoj bude zaujímavý. Po roku 2015 nabehnú mimoriadne prísne európske emisné pravidlá pre veľkých znečisťovateľov. Dva zo štyroch blokov v Novákoch si pritom na ďalšie fungovanie budú žiadať rozsiahle investície. Budú mať Slovenské elektrárne záujem topiť peniaze v stratovom podniku? Ak sa ich novým majiteľom stane štát, tak to možné je – vláda sľúbila zachovať ťažbu v baniach do roku 2035 a bez štyroch blokov Novák je to nemožné. To by však znamenalo, že rekonštrukciu opäť zaplatia občania.

Len tak mimochodom, ak by sa 4000 baníkov miesto fárania hralo doma s deťmi a dostávali mesačnú čistú mzdu 750 eur a ku nej mali zaplatené aj odvody, štát by to ročne vyšlo na 60 miliónov eur.


Za prípravu infografiky ďakujeme Michalovi Kabátovi

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards