Lacní Číňania?

Povesť čínskych výrobkov ako beznádejných šmejdov pomaly upadá a dnes už málokoho udiví, že nové čínske lokomotívy poháňajú motory Rolls-Royce.

Lacní Číňania?

Čo druhá povesť – superlacná čínska pracovná sila, ktorá prevalcuje každú krajinu, ktorá otvorí hranice obchodu? Aj tu sa pre mnohých môže skrývať prekvapenie.

V roku 2014 bola priemerná mzda čínskeho zamestnanca okolo 52 000 yuanov ročne. To je 626 eur mesačne. Dá sa priemer aspoň približne aplikovať na klasickú predstavu Európana o čínskom zamestnancovi, teda na robotníka v automatizovanej výrobe?

Pozrime sa na mzdy v továrni (so 400 000 zamestnancmi skôr továrni-meste) Foxconn, ktorá je známa produkciou iPhonov. V roku 2009 bola mesačná mzda začínajúceho pracovníka 900 yuanov, teda asi 130 euro v súčasnej hodnote. V roku 2012 už bola 1800 yuanov (260€) s možnosťou príplatku 400 yuanov (60€) po absolvovaní technického kurzu. Na konci roka 2013 bola nástupná mzda už 4400 yuanov, teda 636 eur mesačne.

Foxconn je vychytený zamestnávateľ a nie každý Číňan má možnosť v ňom pracovať. Aké sú možnosti inde? Istým indikátorom môže byť minimálna mzda. Tá je v Číne stanovená regionálne, v niektorých prípadoch až na úroveň okresov (tj. jednotky s 0,2 – 2 miliónmi obyvateľov). Na začiatku roka 2014 sa minimálna mzda pohybovala od 1010 yuanov (150€) v Maoming až po 1820 yuanov (260€) v Šanghaji.

Prirodzene, tieto čísla sa netýkajú zhruba tretiny obyvateľstva, ktorá pracuje na svojom na vidieku. Ich chudoba je zosilnená tým, že ako pozostatok Maových čias majú stále zakázané vlastniť pôdu (hoci aj v tom sa dejú zmeny). No aj tak sú už dnes „lacní Číňania“ takí nedostatkoví, že ich nahrádzajú plne robotizované továrne s 90% redukciou pracovnej sily.

Bude sa mať Európa pri posudzovaní konkurencieschopnosti na čo vyhovoriť, keď raz budú Číňania zarábať viac, ako polovica členských štátov EÚ?

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards