Privatizácia a ceny elektriny v Austrálii

Slovensko ešte stále nevie, či štát odkúpi časť Slovenských elektrární, alebo nie. Aspoň však zatiaľ slávnostne prebral pod správu gabčíkovskú elektráreň. O opačnej možnosti, teda o vymanení výroby elektriny spod kontroly politikov, sa nehovorí.

Privatizácia a ceny elektriny v Austrálii

Naopak v Austrálii momentálne prebieha diskusia o pokračovaní privatizácie elektroenergetických podnikov, vrátane prenosovej siete. Vzhľadom k tomu, že privatizácia (ne)prebehla v jednotlivých štátoch Austrálie, dajú sa výsledky porovnávať.

Podľa nedávnej štúdie, ktorú si nechala vypracovať vláda Južného Walesu, rástli ceny elektriny v Melbourne a Brisbane (kde prebehla séria privatizácii) oveľa pomalšie, ako v Sydney a Adelaide (kde neprebehla).

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards