My nič, my muzikanti!

Známa pesnička: Európu trápia vysoké ceny energií v porovnaní s USA a už aj viacerými ázijskými štátmi. Slovenské firmy trápia najmä vysoké ceny elektriny, ktoré patria k najvyšším v Európe.

My nič, my muzikanti!

Slovenský premiér však posúva horúci zemiak ďalej: „Skôr čakáme, že sa dohodneme na úrovni EÚ na opatreniach a krokoch, ktoré môžu viesť k zníženiu cien elektriny celoplošne v Európe.“ Cenu elektrickej energie nazval „alchýmiou“, aby bolo každému jasné, že je to problém nad sily akejkoľvek národnej vlády. Únia, v mene našich voličov ťa žiadam: vyrieš to!

Je neodškriepiteľná pravda, že Európska únia svojou energetickou politikou (nútený podiel obnoviteľných zdrojov, emisné limity, ekonomicky neefektívne zvyšovanie efektívnosti...) naložila sektoru ťažké bremeno. No národné vlády mali možnosť ako dopady tejto politiky minimalizovať.

Napríklad:

  • nestanoviť v prvých rokoch extrémne vysoké výkupné ceny (10-násobok trhových)
  • nedotovať konkrétne OZE, ale ísť formou aukcií "zelenej" elektriny

A to je len reakcia na európsku politiku. Slovensko má aj kopec domácich dôvodov, prečo sú ceny elektrickej energie pre firmy vysoké:

  • Pokračujúce uhoľné dotácie
  • Vysoké prenosové poplatky (Podľa Európskej siete operátorov prenosových elektrických sietí ENTSO-E dokonca v roku 2014 najvyššie v Európe!)
  • Ekonomicky nezmyselné vyradenie V1 (strata výroby + predčasné náklady na likvidáciu)
  • Silná regulácia trhu, cenová dokonca aj na úrovni malých a stredných podnikov, čo núti dodávateľov snažiť sa zvyšovať maržu v neregulovanom sektore a bráni rozvoju trhu, napríklad v podobe nových produktov
  • Snaha vyčerpať z energo podnikov čo najviac dividend (superdividendy) ovplyvňuje finančné plány (menej investícii v budúcnosti)

Určite by sa dali nájsť aj ďalšie dôvody. Aj toto však stačí na krátke konštatovanie: Moc ovplyvniť ceny elektriny má vláda plne vo svojich rukách.

Článok zverejnený na Energie-portal.sk 15.1.2015.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards