Šport ako hlavná priorita

Ministerstvo školstva si medziročne polepšilo o 200 mil. eur. Nie všetky dodatočné peniaze však šli na vzdelávanie. Ministerstvo školstva je Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Práve posledná časť „šport“ si polepšil tento rok relatívne najviac. Výdavky na šport sa skoro zdvojnásobili. Z 51 mil. eur na 95 mil. eur. A na budúci rok sa plánujú až vo výške 125 mil. eur.

Šport ako hlavná priorita

Najviac pridané dostali športové zväzy. Tie okrem pravidelnej dotácie, ktorá je tento rok 36 mil. eur, dostanú navyše 27 miliónov eur. Tieto peniaze idú na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu športovej infraštruktúry národného významu (pričom týmto smerom idú milióny aj z ministerstva vnútra napr. na chod Športového centra polície a ministerstva obrany na Duklu Banská Bystrica).

Najväčšia časť dodatočných zdrojov ide na futbal. Dotuje sa predovšetkým rekonštrukcia a výstavba štadiónov. Z takto vyčlenených zdrojov sa v minulosti rekonštruovali štadióny v Zlatých Moravciach, vo Zvolene, alebo  štadión Vladimíra Poóra  v Trnave (bývalého poslanca za HZDS a majiteľa Spartaka Trnava). Futbalová časť trnavskej City Arény (štadión je prepojený s nákupným centrom) stála celkovo 30 miliónov eur, z toho 13 miliónov bolo štátnych.

Okrem toho idú peniaze aj na výstavby tréningových ihrísk s umelou trávou  a jeden milión eur dostane klub MFK Ružomberok na vybudovanie futbalovej akadémie. Majiteľom klubu je Milan Fiľo, spolumajiteľ papierní, privatizér z 90. rokov.

Ďalšou otáznou dotáciou je dotácia 1,5 mil. eur pre DAC Arénu, nový štadión v Dunajskej Strede. Pritom tento štadión už raz dostal dotáciu 2,4 mil. eur v rámci rovnakej schémy. Majiteľom je znova podnikateľ blízky rôznym aktívnym politikom, Oszkár Világi.

Okrem toho sa z navýšených financií do športu zafinancuje Národné športové centrum. Tam pôjde 650 tisíc. eur na dobudovanie športovej diagnostiky, rozšírenie informačného systému v športe, propagačné LED panely a pasportizáciu športovej infraštruktúry. 250 tisíc eur dostane taktiež Slovenský zväz cyklistiky na rekonštrukciu cyklistického štadióna v Prešove.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards