Slovenským potravinám a pôde treba vrátiť ich čestné miesto

V rozhovore pre Slovenku s Jarmilou Halgašovou bolo spomenuté hodnotenie INESS. 11. 02. 2020.

Vaše riešenia pre pôdohospodárstvo boli práve tento týždeň vyhodnotené ako najlepšie pre Slovensko, známkou jedna ho ocenil inštitút INESS. V čom spočívajú? Orientovali ste sa viac na pôdu, alebo na potraviny?

- Na Návode na lepšie Slovensko pracovali viacerí odborníci a som naň veľmi hrdá. Celkovo sme vypracovali až 1 144 konkrétnych riešení v kľúčových oblastiach. Mimoriadne mi záleží na skutočnom rozvoji vidieka, odbúraní korupcie pri rozdeľovaní dotácií, ale aj na prinavrátení sebestačnosti v produkcii potravín. Pred dvadsiatimi rokmi sme si na Slovensku dokázali produkciou hydiny pokryť stopercentne dopyt. Dnes je to ledva šesťdesiat percent a pritom reštaurácie, školské jedálne a domácnosti chcú slovenskú kvalitu na tanieri. V programe sme mysleli ako na potraviny, tak na pôdu. Je dôležité, kde budeme pestovať a spracovávať a potom to, čo jeme, aby bolo skutočne zdravé.Pulty našich obchodov sú preplnené lacným a často nekvalitným dovozom. Toto chceme zmeniť a prinavrátiť nášmu potravinárstvu znovu iskru.

Celý rozhovor vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards