Slovensko ako riziková investícia / Politici sľubujú rozdávanie, čaká nás skôr opak. Vysoký dlh zadusí ekonomiku

Denník Postoj.sk uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k zvýšenému riziku defaultu slovenskej ekonomiky. 

 

Slovensko ako riziková investícia / Politici sľubujú rozdávanie, čaká nás skôr opak. Vysoký dlh zadusí ekonomiku

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Fiškálna udržateľno.sť má jednu spoločnú črtu s globálnym otepľovaním. Náklady konsolidácie nesie jedna skupina politikov, benefity úplne iná. Je pochopiteľné, že súčasní politici budú súčasné riziko znižovať. Veď pozrite sa, požičiavajú nám. Ale práve preto bola zriadená Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, aby poskytla konkrétnejšie argumenty proti krátkodobým pocitom politikov. Komentár nepovažujem za alarmistický, naopak mi príde silne argumentačne podchytený. Naopak, súčasná neschopnosť politikov reagovať na rekordný deficit v EÚ je známkou toho, že komentár RRZ by mal ešte obsahovať aj politickú neschopnosť.

Za prvé je postavenie Talianska odlišné, ako Slovenska. Eurozóna si "nemôže" dovoliť dostať veľké Taliansko do existenčných problémov. Za druhé by som sa týchto politikov spýtal jednoduchú otázku. Dnes dávame na úroky 1,1% HDP. Ktorému rezortu by ste zobrali z výdavkov ďalšie 2% HDP, ktoré musí na úroky dávať Taliansko? Je pravda, že scenár bankrotu je vždy len scenár s istou mierou pravdepodobnosti, ktorý sa nemusí naplniť. Navyše v prostredí Eurozóny sú pravdepodobné ad hoc záchranné opatrenia. To ale neznamená, že postupne upadajúce služby štátu, s dlhovým nožom na krku, sú to pravé orechové. Zvlášť v situácii, keď na Slovensku nevzniká deficit súťažou o to, kto navrhne lepší, zaujímavejší, výnosnejší investičný projekt. Tu sa nesúťaží myšlienkami hospodárskeho rastu, ale krátkozrakým rozdávaním určeným na spotrebu."

Celý článok zo dňa 6.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards