Škola pre rodiny - ako rozšíriť projekt Omama

Denník SME uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka príkladom úspešných reforiem školstva vo svete. 

Škola pre rodiny - ako rozšíriť projekt Omama

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Ľudia v politike prirodzene tiahnu ku konkrétnym riešeniam: „Spravíme toto a tamto a dobre bude.“ A podceňujú dôležitosť systémových reforiem, ktoré riešia na prvý pohľad abstraktné témy ako ochrana súkromného vlastníctva alebo vymožiteľnosť práva. To isté platí aj v školstve. Verejnosť očakáva tlačovkové reformy. Teda reformy, ktoré sa môžu veľkolepo ohlasovať na tlačových besedách: „Prepíšeme štátne kurikulum, nakúpime tablety, zamestnáme asistentov a namiesto dvoch stupňov základnej školy zavedieme tri cykly.“ Skutočné zmeny do školstva však môžu priniesť predovšetkým systémové reformy. Tie nudné, abstraktné. Ľudia si nevedia predstaviť, načo by bol dobrý prechod od financovania školstva cez mzdový a prevádzkový normatív k financovaniu vzdelávacích potrieb žiakov cez vzdelávacie poukazy. Alebo načo by nám bolo dobré zavedenie autonómnych škôl oslobodených od nánosov regulácií. Je to pochopiteľné. Ide o pomerne abstraktné reformy. Preto bude dobré prejsť od abstraktných rečí ku konkrétnym príkladom zo sveta, kde spomínané reformy existujú a priniesli ovocie."

Celý komentár zo dňa 3.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards