Pýtali sme sa v Štrasburgu na našich stavbárov. Špekuluje sa o ich vyblokovaní

Nie len o  stavbárskom biznise sa dočítate v článku od Aktualít.

Pýtali sme sa v Štrasburgu na našich stavbárov. Špekuluje sa o ich vyblokovaní

Rovnaký plat pre domáceho a zahraničného pracovníka, kratší pobyt v hostiteľskej krajine ale aj osobitné postavenie pre našich kamionistov. Aj to má priniesť revízia smernice o vyslaných pracovníkov v zahraničí. 
"Som ako väzeň, alebo ako vták v klietke. Nie je to dobré pre vodičov. A nie je to bezpečné ani pre ďalších ľudí na ceste. Ľahko je možné spôsobiť nehodu," posťažoval sa v prvej polovici roka pre BBC rumunský kamionista Emilian. Hoci jazdí po západnej Európe, dostáva východoeurópsky plat, z ktorého si nemohol dovoliť platiť normálne ubytovanie a tak prespával v kabíne.

Príbeh zarezonoval v celej Európe a rozhýbali sa aj politici. Ministri sociálnych vecí členských krajín EÚ sa dohodli na revízii smernice o takzvaných vyslaných pracovníkoch (ľudí, ktorých napríklad slovenská firma vyšle pracovať do Nemecka). Musí ju ešte odsúhlasiť Európsky parlament. 

Napokon sa sprísnenie pravidiel viac než kamionistov – pre tých pripravujú špeciálne pravidlá – dotkne stavbárov. Tvoria väčšinu z dvoch miliónov vyslaných európskych pracovníkov. 

Otázne je, čo vlastne právne úpravy prinesú. Podľa analytika bratislavského pravicového inštitútu INESS Radovana Ďuranu pravdepodobne uškodia východoeurópanom aj západoerópanom. Východoerópania môžu stratiť prácu, západoeurópania budú musieť viac platiť za murárske práce.

Vylúčené však nie je ani to, že v dlhodobejšom horizonte opatrenie prispeje k vytúženému dobiehaniu životnej úroveň západu. 

Ako sa nám počas členstva v EÚ zmenili výplaty (minútové video s titulkami):

Keď chudobný východ chodí bohatnúť na západ

Najväčšími kritikmi nových pravidiel sú štáty východnej EÚ. Českí, maďarskí a poľskí lídri tvrdia, že revízia smernice o vyslaných pracovníkov je protekcionistická a bráni tomu, aby sa najchudobnejšie krajiny v EÚ stali bohatšími.

"Ide o protekcionistické opatrenia uplatňované pod značkou sociálneho dampingu, ktoré vedú k porušeniu základných princípov vnútorného trhu EÚ," hovorí Jana Radová, vedúca kancelárie Konfederácie priemyslu ČR v Bruseli.

"Nová smernica nevyhnutne povedie k poklesu záujmu o služby zahraničných dodávateľov. Bude to znamenať obmedzenie príjmov vysielaných pracovníkov, ktorí dnes túto možnosť využívajú najmä kvôli možnosti vyššieho zárobku, ako majú v domácej krajine," pridal Ďurana. 

Nepoctivá súťaž?
Holandská poslankyňa z tábora Európskej ľudovej strany Agnes Jongeriusová však namieta, že o pracovné miesta by sa nemalo súťažiť platovým dumpingom. "Nie som za hospodársku súťaž postavenú čisto na mzdách a myslím si, že pracovníci, ktorí sú kolegovia napríklad na tom istom stavenisku, ale pochádzajú z iných krajín, by mali dostať rovnakú výplatu," povedala pre Aktuality.sk.

Podľa nej by malo ísť o lepšie mzdy založené na kolektívnych zmluvách (vrátane bonusov za ťažkú alebo špinavú prácu), lepšie životné podmienky či lepšiu ochranu v prípade, že sa obrátia na súd.

"Pri zmene súčasnej smernice budú títo pracovníci lepšie platení a bude sa s nimi v budúcnosti zaobchádzať spravodlivejšie," dodala. 
Bývalý vodič Ruska: Prečo by si objednal vraždu u ľudí, čo mu chceli zobrať Markízu

Stavebným firmám sa môžu vyšplhať náklady aj o stovky percent
Revízia smernice ráta s tým, že do zahraničia bude môcť firma vyslať zamestnanca z pôvodných 24 mesiacov už len na 12, prípadne si ho predĺžiť o ďalšieho polroka. 

"Vzhľadom na rozdielnu mzdovú úroveň vzrastú náklady na mzdy v desiatkach ak nie stovkách percent," varuje pred dopadmi na naše stavebné firmy Ďurana.

Na strane druhej, nezamestnanosť klesla na západe aj u nás k rekordne nízkym hodnotám a ak by sa trend udržal dlhšie, možno sa aj východoeurópania dočkajú momentu, keď si budú môcť pýtať západoeurópske platy. Jednoducho kto adekvátne nezaplatí, murára či stolára nezoženie.
 

Krajina Minimálna mzda  
Belgicko 1531,93 E  
Bulharsko 235,62 E  
Česko 407,64 E  
Estónsko 470 E  
Francúzsko 1480,27 E  
Nemecko 8,84 E (za hodinu)  
Grécko 586,08 E  
Maďarsko 412,91 E  
Írsko 9,25 E (za hodinu)  
Holandsko 1551,60 E  
Poľsko 454,52 E  
Portugalsko 557 E  
Slovensko 435 E  
Slovinsko 804,96 E  
V. Británia 8,80 (za hodinu) E  
Rumunsko 321,17 E  

Zdroj - eurofound.europa.eu

Aktuality.sk Katarína Kováčiková link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards