Prečo je rating pre našu krajinu taký dôležitý? Vysvetlil analytik INESS-u

Televízia TA3 odvysielala rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom na tému rating krajín a ich vplyv na verejné financie. 

Prečo je rating pre našu krajinu taký dôležitý? Vysvetlil analytik INESS-u

Radovan Ďurana, INESS: 

"Ratingové agentúry robia vlastne takú analytickú prácu, že porovnávajú jednotlivé krajiny medzi sebou, respektíve ich schopnosť splácať požičané. To znamená, že v podstate všetky krajiny sveta majú nejaký verejný dlh, vydávajú dlhopisy a ten rating hovorí o tom, alebo dáva informáciu finančným investorom, že aká je pravdepodobnosť, že ten dlhopis bude skutočne splatený. Alebo inak povedané, aká je pravdepodobnosť, že vláda bude schopná vybrať dosť daní na to, aby splácala úroky, respektíve aby si bola schopná na finančných trhoch požičať nové peniaze, aby refinancovala starý dlh. Takže toto pomáha finančným investorom, ktorí potrebujú nakupovať štátne dlhopisy kvôli nejakým požiadam na portfólio. A na druhú stranu sú tu aj súkromní investori, veľké firmy, ktoré si vďaka informáciám o ratingu zjednodušujú investičné rozhodovanie, keď potrebujú vedieť, že či tá krajina je stabilná. Alebo sú tam nejaké riziká. A práve ten rating je takým indikátorom toho, aká bezpečná je tá krajina. A viac-menej vidíme aj v eurozóne, že ten najvyšší rating majú tie dlhodobo najspoľahlivejšie a zodpovedne hospodáriace krajiny."

Celý rozhovor zo dňa 23.5.2023 si môžete pozrieť tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards