Panel expertov: Čo najviac zamávalo so svetovou ekonomikou v roku 2022?

Portál Aktuality.sk uverejnil zhodnotenie analytika Róberta Chovanculiaka najdôležitejších pozitívnych aj negatívnych udalostí, ktoré najviac ovplyvnili slovenskú, či svetovú ekonomiku. 

Panel expertov: Čo najviac zamávalo so svetovou ekonomikou v roku 2022?

Robert Chovanculiak, INESS:

"1. Nie je ľahké nájsť v momentálnych ťažkých časoch pozitívnu správu z ekonomiky. Možno by ňou mohla byť pozitívna správa z ekonómie. Tento rok sa totižto niekoľkokrát ukázalo, že zákony ekonómie platia aj v 21. storočí a žiadny politik ich nedokáže svojimi nápadmi zrušiť. Potvrdilo sa, že keď budú úradníci v centrálnych bankách tlačiť množstvo nekrytých peňazí a tie budú politici cez balíčky, šeky a rôzne záchrany pumpovať do ekonomiky, tak príde inflácia. Potvrdilo sa, že keď politici začnú bojovať proti rastúcim cenám cenovými stropmi, tak skôr či neskôr príde nedostatok, zatváranie prevádzok a útek spotrebiteľov do miest, kde stropy nefungujú. Potvrdilo sa, že keď štáty nechajú vzrásť ceny energií, tak podnikatelia nájdu cesty ako optimálne vybalansovať zníženie spotreby, prechod na substitúty alebo úplne zatvorenie výroby. Takto by sme mohli pokračovať ekonomický zákon po ekonomickom zákone. Najlepšou pozitívnou správou pre rok 2023 by bolo, keby sa z týchto lekcií poučili všetci úradníci, politici ale aj voliči. Nanešťastie, ekonómia nás učí aj to, že tieto skupiny ľudí nemajú príliš veľa motivácii sa poučiť.

2. Negatívnou udalosťou roku 2022 je jednoznačne vojenské šialenstvo, ktoré rozpútal zločinec Putin na Ukrajine. Ak by sme sa však pozerali len na ekonomiku, tak je ňou privolanie inflačnej smršti, ktorá zasiahla celý západný svet, kde sme na to neboli zvyknutí dlhé dekády.Očakáva sa, že len na Slovensku za dva roky stratia peniaze viac ako štvrtinu ich hodnoty. Teda, ak si čitateľ Aktualít do minulého roka našetril 10-tisíc eur, tak budúci rok stratil 2500 eur bez toho, aby si niečo kúpil. Jednoducho len zaplatil inflačnú daň za dekádu expanzívnej politiky centrálnej banky, ktorá vyvrcholila na začiatku pandémie rozhodnutím zaplaviť ekonomiky lacnými peniazmi. A tak pomohli politikom rozdávať balíčky, šeky a financovať všetky možné opatrenia."

Celý článok zo dňa 27.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards