Nepriame kompenzácie a plte na Váhu

Denník N uverejnil komentár INESS ku kompenzáciám nepriamych nákladov uhlíka. 10.3.2022

Nepriame kompenzácie a plte na Váhu

„Nepriame náklady uhlíka vznikajú vplyvom zavedenia emisných povoleniek. Lenže trh s energiami je špecifický. Človek by si mohol myslieť, že cena elektriny z Novák je vyššia o cenu povolenky oproti cene elektriny zo solárnej alebo jadrovej elektrárne. V skutočnosti je to tak, že väčšina elektriny sa predáva na medzinárodnej burze, a tam cenu určuje najdrahšie vyrobená elektrina. A tou je elektrina z uhoľných alebo plynových elektrární a v jej cene je plne premietnutá cena emisnej povolenky. A teda aj obyčajný pekár, ktorý pečie chleba v elektrickej peci bez emisií, pripojený na kábel hneď vedľa jadrovej elektrárne, musí platiť vysokú cenu elektriny, akoby to bola elektráreň uhoľná." 

Celý komentár si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards