Na čom bude treba zamakať po voľbách: Experti vybrali 5 hlavných výziev pre novú vládu

Róbert Chovanculiak sa pre Nový Čas vyjadril k výzvam novej vlády. 27. 02. 2020.

Na čom bude treba zamakať po voľbách: Experti vybrali 5 hlavných výziev pre novú vládu

Robert Chovanculiak, ekonomický analytik, INESS

1. Dlhodobá udržateľnosť

Bude vyžadovať reformu dôchodkového systému, ktorý stojí po posledných populistických zmenách na hlinených nohách. Najväčšou výzvou budú úpravy v ústavnom strope na vek odchodu do dôchodku, ktorý je časovanou bombou vo verejných financiách.

2. Krátkodobá udržateľnosť

Najväčšou výzvou bude tohtoročný deficit. Ten je naplánovaný na pár stoviek miliónov eur, ale reálne môžeme očakávať deficit vo výške takmer dvoch miliárd eur.

3. Sociálne balíčky

Ak budúca vláda nebude ochotná rušiť sociálne balíčky, bude musieť nájsť spôsoby, ako ušetriť. Našťastie je priestoru na šetrenie pomerne dosť, keďže posledná vláda nerealizovala žiadne škrty a verejné výdavky len nafukovala.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards