Menej povinností pre taxikárov

Analytik Róbert Chovanculiak hovoril pre TA3 o pripravovaných legislatívnych zmenách, ktoré by pomohli taxikárom. 26.5.2018.

Menej povinností pre taxikárov

Alfonz Šuran, moderátor: “Taxikári už možno čoskoro nebudú musieť mať povinne miesto na státie, drahé poistenie a zmenia sa aj podmienky na získanie odbornej spôsobilosti. Vodiči sa totiž sťažovali na veľkú byrokraciu, ktorá ich stála čas aj peniaze. Ministerstvo dopravy, ktoré škrty v reguláciách pripravuje, ide podľa odborníkov správnym smerom k podpore zdieľanej ekonomiky.”

Michaela Lovásová, redaktorka: “Ak chce v súčasnosti taxikár podnikať, musí splniť veľké množstvo podmienok. Veľká byrokracia pritom vodičov stojí čas aj peniaze.”

Maroš Palesch, dopravný konzultant a taxikár: “Musíte mať v prvom rade lekársku prehliadku, psychotesty, odbornú spôsobilosť, následne z ktorej získavate licenciu, musíte mať vozidlo vybavené taxametrom. Taxameter musíte mať naciachovaný Meteorologickým ústavom, takže celý tento balík, než zarobíte prvé svoje taxikárske euro, vás vyjde na tých 1 400 až 1 500 eur.”

Michaela Lovásová: “Ministerstvo dopravy sa ale rozhodlo, že prísne regulácie upraví. Pripravilo novelu zákona o cestnej doprave, na základe ktorej by taxikárom malo čoskoro ubudnúť z ich povinností.”

Karolína Ducká, hovorkyňa ministerstva dopravy (telefonát): “Naším návrhom je napríklad upraviť podmienky pre udelenie koncesie, ďalej upravujeme bezúhonnosť prevádzkovateľa taxislužby, upravujeme odbornú spôsobilosť a zároveň plánujeme vykonať aj zmeny v povinnosti mať parkovacie miesto.”

Michaela Lovásová: “Novela zákona je zároveň významným momentom pre budúcnosť zdieľaných služieb ktoré mnohé taxikári považujú za konkurenciu. Pre rozhodnutie súdu musel Uber prednedávnom prerušiť svoju činnosť. Zmeny, ktoré táto novela prináša, by mu mali umožniť opäť sa vrátiť na trh.”

Róbert Chovanculiak, analytik INESS: “Tak v prvom rade ide o odbornú spôsobilosť, ktorá naozaj stála nejaké financie, niekoľko sto eur, ktorá trvala niekoľko mesiacov, kým sa dala realizovať a bola to tá hlavná prekážka vstupu do odvetvia. A taktiež vznikne nová možnosť registrovať tržby nie iba pomocou taxametra ale aj pomocou aplikácie.”

Maroš Palesch: “Stále platí zákon 56, ktorý nadobudol svoju právoplatnosť pred pár rokmi a stále, ktorí robíme prepravu, jednoducho musíme byť licencovaní.”

Michaela Lovásová: “Novela zákona by sa mala dostať do pripomienkového konania už v najbližších dňoch. Ak by bola prijatá v tomto zmení, Uber by podľa odborníkov mohol byť naspäť už na začiatku ďalšieho roka.”

Michaela Lovásová, Alfonz Šuran, TA3, 26.05.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards