Menej chudoby alebo viac nerovnosti?

Martin Vlachynský napísal komentár pre Hospodárske noviny k štúdií Oxfam. 28. 01. 2019.

Menej chudoby alebo viac nerovnosti?

Západný svet sa zišiel, aby si poplakal nad novou štúdiou organizácie Oxfam. Podľa nej vlastní 26 miliardárov toľko, čo chudobnejšia polovica obyvateľov Zeme. Ekonómka Deirdre McCloskey kedysi ku knihe Thomasa Pikettyho o nerovnosti napísala: „V 16 rokoch si mladý človek prvýkrát všimne existenciu chudoby. Bohužiaľ, v tom veku ešte nemá intelektuálnu výbavu na to, aby pochopil príčiny jej vzniku.“ Veru, ja sám som vtedy čítal Che Guevarov Bolívijský denník. Oxfam používa podivnú metodiku odčíta dlh človeka od jeho čistých aktív. Potom im vychádza, že študent IT na Harvarde s dlhom na školnom je chudobnejší ako africká sirota. Študent na Harvarde je v skutočnosti bohatší – v porovnaní s negramotnou sirotou vlastní totiž obrovský vedomostný kapitál a zároveň má prístup k neporovnateľne väčšiemu spoločenskému kapitálu (inštitúcie poskytujúce vzdelanie, bezpečnosť či spravodlivosť). Toto je však kapitál, ktorý treba zo štatistík náročne dolovať. A kazí výsledky, ktoré potom predávajú noviny a knihy. Ďalší faktor, ktorý tieto štúdie vynechávajú, je kreatívna deštrukcia. Kapitál totiž podlieha skaze rýchlejšie ako burčiak. Pamätáte si, že pred dvoma rokmi tých miliardárov podľa Oxfamu nebolo až 26, ale len osem? Dokonca aj podľa ich vlastnej metodiky sa majetok miliardárov rozriedil a spodná polovica ľudstva si polepšila. Inovácie miliardárov vynášajú hore a potom zrážajú. Napríklad akcie Applu stratili za posledné tri mesiace 30 percent svojej hodnoty. Pokles absolútnej chudoby v posledných dekádach prekvapil aj najväčších optimistov. Dnes stretnete čínsku strednú triedu, ako si fotí Michalskú bránu. Ich rodičia pritom ešte obhrýzali kôru zo stromov počas veľkého hladomoru. Elektrifikácia, dostupnosť pitnej vody, liekov, kvalita stravy – ukazujú obrovský pokrok ľudstva za posledných 30 rokov. Treba však priznať fakt, že nerovnosť existuje. No prečo nás to irituje? Čo chýba 16-ročnému človeku k pochopeniu nerovnosti? Chýba poznanie, že nerovnosť nevzniká, keď niekto viac ujedá z jedného koláča. Nerovnosť vzniká, keď niekto koláčov napečie viac ako druhý. Niekto napečie viac, pretože mu pomáhajú politické kontakty, udelenie monopolu či centrálna banka. Pozrite sa však na zoznam tých miliardárov. Väčšina z nich napiekla počítačové programy, supermarkety či oceľ. Ja som rád, že to robia. Nebojujme proti nerovnosti, bojujme proti chudobe. To je úplne iný boj s inými prostriedkami. Lebo už sme raz pod vedením rôznych bradatých a fúzatých pánov proti nerovnosti bojovali a skončilo sa to mŕtvymi pekármi a prázdnymi taniermi.

Potom vychádza, že študent IT na Harvarde s dlhom na školnom je chudobnejší ako africká sirota.

Zdroj: Hospodárske noviny
28. 01. 2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards