Market Finesse 6/2021

Dokázali sme to! A nielen to, dokázali sme to vo veľkom štýle! Štvrtý ročník Ekonomickej olympiády prekonal všetky rekordy. Zapojil sa do neho viac než dvojnásobný počet študentov v porovnaní s premiérovým ročníkom, zvládli sme online školské a prvýkrát kvôli lockdownu aj krajské kolá, a usporiadali sme krásne celoslovenské finále v bratislavskom hoteli Devín. Riaditeľka Ekonomickej olympiády Monika Budzák odviedla so svojím tímom skvelú prácu a nás veľmi potešili reakcie účastníkov finále a ich sprevádzajúcich učiteľov.

Market Finesse 6/2021

Ekonomická olympiáda je vlajkovou loďou našich aktivít vo vzdelávaní. Už účasť vo finále je pre 50-tku finalistov úspech, veď posúďte: kvalifikovali sa doň spomedzi viac ako 8 500 stredoškolákov z celého Slovenska! Tak ako v každej súťaži, aj v Ekonomickej olympiáde patrí sláva víťazom a česť porazeným. Absolútnym víťazom štvrtého ročníka olympiády sa stal Daniel Baňár z Gymnázia v Nových Zámkoch, druhé miesto obsadil Matej Sova zo Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázia v Bratislave a tretie miesto zaujal Šimon Pekár z Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Viac o finále EO sa môžete dočítať nielen v texte na strane 20, ale určite vám odporúčam vypočuť si aj epizódu #52 nášho podcastu INESS na DNES, v ktorom moja kolegyňa Inka Sečíková spovedá nielen víťazov, ale aj ostatných účastníkov, pedagógov či mojich kolegov, ktorí pre súťažiacich a ich sprievod pripravili počas finále EO mimoriadne zaujímavý sprievodný program. Podcast nájdete na všetkých podcastových a streamovacích platformách.

V tomto čísle Market Finesse nájdete množstvo textov, ktorými reagujeme na aktuálne dianie na Slovensku. Slovensko však nie je uzavreté laboratórium a ako súčasť EÚ podlieha slovenská legislatíva (a v poslednom období bohužiaľ predovšetkým daňová) nariadeniam z Bruselu. Takto sa nám napríklad EÚ rozhodla zrušiť „neférovú“ výhodu, ktorú doteraz mali zásielky z tretích krajín nielen z cla, ale aj DPH. Zdanlivo malá zmena, ktorá však znamená drastické obmedzenie takýchto zásielok, predovšetkým z Číny. Viac kritiky na toto opatrenie sa dočítate v článku A komu tím prospějete?! na strane 3.

Európska komisia tiež predstavila návrh Zákona o digitálnych trhoch (The Digital Markets Act - DMA). Jeho cieľom je vytvoriť spravodlivé a konkurencieschopné digitálne trhy v EÚ. Tento cieľ chce dosiahnuť zavedením nových ex ante regulácií, ktoré sa budú automaticky vzťahovať na tzv. „strážcov“ (gatekeepers). „Strážcami“ majú byť veľké internetové platformy, ktoré splnia vybrané veľkostné kritéria. Viem, príliš abstraktné na to, aby to vzbudilo váš záujem. Je to však návrh regulácie, ktorá vážne ovplyvní fungovanie platforiem na internete a preto sme sa rozhodli využiť našu expertízu v tejto oblasti na napísanie medzinárodnej analýzy s názvom Economic Analysis of Digital Markets Act (Ekonomická analýza Zákona o digitálnych trhoch). INESS ako hlavný riešiteľ ju pripravil v spolupráci s 3 zahraničnými think tankmi (CETA z Českej republiky, LFMI z Litvy a IME z Bulharska). Poukazujeme v nej na nedostatky DMA a upozorňujeme na možné nezamýšľané dôsledky tejto regulácie. Okrem toho navrhujeme aj spôsob, ako upraviť navrhovaný postup regulovania internetových spoločností. Viac sa dočítate v texte na strane 19. Publikáciu už stihol predstaviť hlavný autor - analytik INESS Róbert Chovanculiak na medzinárodnej odbornej diskusii organizovanej bruselským EPICENTER Network na tému: Competing for consumers: What is the value of online platforms? (Konkurencia o zákazníkov: Aká je hodnota online platforiem?).

Nech už trávite začiatok leta kdekoľvek, prajem vám čo najmenej chaotických vládnych epidemických opatrení, minimum štrku na hraničných prechodoch a príjemné a inšpiratívne letné čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse si v PDF môžete prečítať TU.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards