Market Finesse 10/2021

Počas upratovania pred Vianocami v roku 2019 mi žena hovorí: „Tieto dve krabice s respirátormi vyhadzujem, ležia tu už roky a len nám zaberajú miesto.“ Keďže máme tri deti a priestoru na odkladanie nikdy nie je nazvyš, bez váhania som súhlasil.

Market Finesse 10/2021

Čo sa stalo o 2 mesiace neskôr, vieme všetci až príliš dobre. Takto začína môj Úvod v knihe Dedičstvo koronakrízy: Ako lepšie zvládnuť ďalšiu pandémiu, ktorú v najbližších týždňoch vydáva INESS a v ktorej 10 vynikajúcich autorov nielen hľadalo odpovede na kľúčové pandemické otázky, ale zároveň predstavilo odporúčania pre vládu pre lepší manažment ďalšej pandémie. COVID19 totiž určite nie je posledná pandémia, ktorá ľudstvo zasiahla.

K vydaniu tejto knihy môžete prispieť aj Vy! Ešte 12 dní beží crowdfundingová kampaň na Startlabe, kde môžete knihu podporiť a predkúpiť, a zároveň si poistíte výborné čítanie pod vianočný stromček. Keď ma editori knihy – kolegovia Róbert Chovanculiak a Martin Vlachynský – počas túry na Malý Kriváň v Malej Fatre oslovili, či ku knihe nenapíšem úvod, vypýtal som si na prečítanie všetkých textov niekoľko dní. Čakal som skôr smutné čítanie plné zlyhaní, lamentácie a množstva dát. Je to však také dych berúce a skvelé čítanie plné pozitívnych odkazov a optimizmu do budúcna, že som to prečítal na jeden záťah. Táto kniha vás bude baviť! Na ďalšej strane nájdete návod, ako ju môžete získať a podporiť. V tomto čísle nájdete aj dva články, ktoré sú ukážkou z Dedičstva koronakrízy.

Celý svet s napätím sleduje krivky rastu cien elektrickej energie. Slovensko, samozrejme, nie je výnimkou. Domácnosti zatiaľ dianie na trhoch nepocítili kvôli nárazníku regulovaných cien, firmy a výrobcovia – hlavne tí s elektrifikovanou výrobou - však už dostávajú jednu facku za druhou a nejedných rastúce ceny už aj položili. Príčin je viacero, riešení málo a v nedohľadne. Za vysokými cenami je aj zelená politika EÚ a čo všetko spôsobuje si môžete prečítať v článku Zelená energia nie je zadarmo. Dekarbonizácii a rastúcim cenám emisných povoleniek, ktoré sa tiež premietajú do rastu cien elektriny, ako aj kompenzačným mechanizmom, ktorú schválila svojim členským krajinám Európska únia pre pomoc podnikom spotrebovávajúcim elektrinu, sa venujeme aj v texte 9 odpovedí o kompenzáciách cien elektriny. Nemci, Francúzi a ďalšie európske krajiny využívajú kompenzačný mechanizmus v podstatne väčšej miere ako Slovensko. To stále nekoná a hrozí, že keď sa financmajstri a hospodári rozhýbu, bude neskoro a slovenskí hlinikári, ferozliatinári a oceliari už budú vyrábať v iných krajinách. Paradoxne v krajinách, kde táto výroba generuje vyššie emisie ako na Slovensku.

V čísle samozrejme nájdete široké spektrum tém, od porovnania daňových systémov Slovenska s Českom, cez zdravotníctvo, infláciu, až po vzdelávanie. Ak chcete vedieť, aké sú najnovšie poznatky o tom, ako najefektívnejšie učiť deti, neprehliadnite článok Ako učiť nie len kocky v kocke.

Ako sa dočítate na konci tohto čísla, za uplynulý mesiac sme nahrali množstvo vlogov a podcastov na zaujímavé témy. Nezabudnite si ich pozrieť / vypočuť!

Na záver vám, ako vždy, prajem príjemné a inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Októbrový Market Finesse si v PDF môžete prečítať TU.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards