Mali by sme vyššie mzdy, ak by bolo menej sviatkov. V EÚ ich máme najviac

Portál Aktuality.sk uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k ekonomickým dopadom vysokého počtu štátnych sviatkov na Slovensku. 

Mali by sme vyššie mzdy, ak by bolo menej sviatkov. V EÚ ich máme najviac

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Každý človek prirodzene volí nejaký mix práce a voľna, nikto nerobí 24 hodín 7 dní v týždni. Štát si pred dekádami vytvoril monopol na určovanie optimálneho pomeru práce a voľna pre všetkých zamestnancov. Vedie to k suboptimálnym výsledkom, pretože akýkoľvek model práce mimo štátom stanoveného "optimálneho" pracovného času a voľna sa predražuje. To, že ľudia chcú pracovať aj iným "tempom" (niekto viac, niekto menej) je vidieť aj na počte živnostníkov, ktorí týmito pravidlami zviazaní nie sú. Vysoký počet štátnych sviatkov zároveň skresľuje cenu práce na Slovensku. Napríklad v Poľsku je 11 sviatkov verzus 15 slovenských. Poľský zamestnanec za rovnakú mzdu tak odpracuje o 4 dni ročne viac."

Celý článok zo dňa 8.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards