Kto by mal byť budúcim ministrom?

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k novému ministrovi zdravotníctva. 27. 02. 2020.

Martin Vlachynský, analytik INESS

V prvom rade to musí byť človek s dostatočne veľkým, až nadrozmerným politickým kapitálom a musí ho byť ochotný/á použiť. V zdravotníctve je veľmi vysoká miera rezistencie k akýmkoľvek zmenám (iným ako k zvyšovaniu výdavkov). Titul v tomto prípade nehrá rolu. Prvých 100 dní – byť pripravený okamžite riešiť hroziace akútne rozpočtové problémy, ktoré budú oproti minulosti skomplikované výdavkovým stropom. Deklarovať jasnú podporu riešeniam, založeným na faktoch a analýzach (teda prihlásiť sa k práci IZP a UHP). Predstaviť hlavné kroky na najbližšie dva roky (stratifikácia? definovanie nároku? zmena spôsobu kategorizácie liekov? ..). Ak nový minister/ ka nebude veľmi rýchly v predstavení a začatí zmien, ocitneme sa zase v situácii, že veľké zmeny budú dobiehať pol roka pred voľbami a stroskotajú (ako stratifikácia).

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards