Krajiny si myslia, že mohutné balíčky budú zadarmo

Radovan Ďurana sa pre Finweb vyjadril k dopadom vládnych opatrení na verejné financie. 24. 03. 2020.

Krajiny si myslia, že mohutné balíčky budú zadarmo

Ekonomika nefunguje tak, že len vytlačíte nové peniaze. Masívne podporné opatrenia budú znamenať oveľa pomalší proces obnovy, povedal v rozhovore analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Ako funguje kurzarbeit Nemcom?

Kurzarbeit je drahé a administratívne zložité opatrenie. To, či ho firma dostane, závisí od toho, aký veľký pokles tržieb mala alebo aký výpadok pracovných hodín jej hrozí. V Nemecku je to už dokonca také špecifické, že je možné, že vo firme sa naň kvalifikuje iba jedno oddelenie. Nemci si to možno môžu dovoliť, ale už prvý rok po finančnej kríze ich to stálo päť miliárd eur. Teraz podmienky zase zjemnili, aby na náhradu získalo nárok viac ľudí.

V Dánsku zase sľúbili, že budú preplácať až 75 percent mzdy.

Je otázne, či si to budú môcť dovoliť. Všetky krajiny sa teraz domnievajú, že Európska centrálna banka vykúpi akékoľvek dlhopisy, a preto sa rozhodli skúšať takéto mohutné podporné balíčky. Myslia si, že s tým nie sú spojené žiadne náklady, že to bude zadarmo. No ekonomika nefunguje tak, že len vytlačíte nové peniaze. Bude to mať negatívne dosahy. Minimálne to bude znamenať oveľa pomalší proces obnovy.

Mohli by sme niečo také urobiť aj my?

Nemáme v dobrom stave verejné financie. Nemáme napríklad taký nízky dlh ako Česko. Máme ho nižší ako Nemecko, ale to je v inej pozícii ako my. Nehrozí mu, že by mu investori prestali požičiavať. Poriadne ani nevieme, ako dlho bude pandémia trvať. Ak však budú takéto opatrenia prijímať všetky okolité štáty, bude pre nás ťažké tiež to neurobiť.

Firmám však takto hrozí zánik.

Treba si uvedomiť, že im tým povieme, že si nemusia robiť rezervy a správať sa ako zodpovední hospodári. Budú sa spoliehať, že keď im vypadnú tržby, štát ich zachráni. Vyústi to v krehkejšie a menej odolné hospodárstvo v budúcnosti. Môže sa tiež stať, že dávka motivuje aj tých, čo majú ešte otvorené, aby zatvorili. Je však jasné, že keď bude tento výpadok trvať dlhšie než dva mesiace, nejaké prostriedky im bude treba dať.

Ako si to teda predstavujete?

Pohrávam sa s myšlienkou nejakej dávky, ktorá zabezpečí základné životné potreby občanom. Tak, aby ju mohli dostať aj živnostníci. Je totiž otázne, do akej miery majú byť mzdy kompenzované, keď zamestnanec naozaj nepracuje. Nevidím dôvod, prečo by mal štát preplácať nadštandardne vysoké mzdy. Štátu teraz ide o to, aby si ľudia mohli dovoliť základné potraviny a energie. Čím by sme sa však mohli inšpirovať, je povinnosť vyčerpať dovolenku pred začatím kurzarbeitu.

Nikto tiež nevie, ako dlho bude problém trvať a nemôžeme sa dostať do situácie, že by štát mal všetkým platiť mzdy dajme tomu pol roka. Akékoľvek opatrenie musí byť časovo ohraničené a flexibilné a musí sa pravidelne prehodnocovať.

Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards