Koľko najmenej musí zarobiť zamestnanec v roku 2021 a koľko to bude stáť zamestnávateľa

Róbert Chovanculiak sa pre Denník E vyjadril k minimálnej mzde. 21. 10. 2020.

Koľko najmenej musí zarobiť zamestnanec v roku 2021 a koľko to bude stáť zamestnávateľa

„Minimálna mzda je síce zlý nástroj na zvyšovanie životnej úrovne, ale dobrý nástroj na politickú marketingovú kampaň,“ povedal analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak. Zosumarizoval dôvody, prečo je potrebné zastaviť zvyšovanie minimálnej mzdy.

Jedným z nich je, že rástla na Slovensku posledné roky prirýchlo. Za posledných 7 rokov vzrástla minimálna mzda u nás o 72 %, priemerná mzda o 38 % a produktivita práce o 19 %. Minimálna mzda teda rástla 3,8-krát rýchlejšie ako produktivita práce.

Tento rok sa dostalo Slovensko na 2. miesto v EÚ vo výške minimálnej mzdy vzhľadom na mzdovú úroveň v krajine. Podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde dosiahol 52 %, ešte v roku 2013 tvorila minimálna mzda 41 % priemernej mzdy.

Tým, že sa na Slovensku zvýši minimálna mzda na budúci rok na 623 eur, bude tvoriť 54 % priemernej mzdy. Dostaneme sa tak pravdepodobne na prvé miesto v EÚ.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards