Kabinet Eduarda Hegera sa udrží pri moci ďalších 8 mesiacov: Odborníci o tom, čo nás čaká!

Denník Nový Čas uverejnil krátky rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom na tému štátny rozpočet. 

Kabinet Eduarda Hegera sa udrží pri moci ďalších 8 mesiacov: Odborníci o tom, čo nás čaká!

So zreteľom na čo musí dosluhujúca vláda pripravovať rozpočet pre budúci rok?

Radovan Ďurana, INESS:

"Osobne predpokladám, že rozpočet sa bude pripravovať „dvojkoľajne“. Jeden tak, akoby vláda pokračovala bez obmedzení dlhovej brzdy, v súlade s výdavkovými limitmi. Tie predpokladajú nárast povolených výdavkov (mimo výdavky z EÚ) o 3 mld. eur. Zároveň musí vláda predstaviť dlhodobé opatrenia na zníženie výdavkov o 0,5 % HDP (odhadom 650 mil. eur) Následne tento rozpočet zoškrtá a upraví tak, aby predložila do parlamentu vyrovnaný rozpočet. Nová vláda vytiahne pôvodne pripravený rozpočet a upraví ho o svoje priority. Tieto priority, predpokladám, nebudú nákladné - málokedy sa do rozpočtu dostanú výdavky, ktoré ešte ani nie sú v parlamente, nemajú súvisiacu legislatívu."

Celý rozhovor uverejnený dňa 2.2.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards